ارسال کننده
avatar

 • 3413 تصویر
 • حضرت سعدی *طریقت به جز خدمت خلق نیست / به تسبیح و سجاده و دلق نیست*حضرت حافظ بده تا به رویت گشایند باز / در کامرانی و عمر دراز

  اطلاعات تصویر

  در دهه ۷۰ میلادی دو کشور یوگسلاوی و رومانی برنامه ای مشترک را برای ساخت جنگنده ای که توان پشتیبانی نزدیک،حمله به اهداف زمینی و همچنین شناسایی تاکتیکی به همراه قابلیت رهگیری در ارتفاء پایین را داشته باشد شروع کردند ، ادامه این طرح منجر به تولید و ساخت Soko J-22 در یوگسلاوی سابق و IAR-93 در رومانی شد.
  Soko j-22 جنگنده ای تک سرنشین است،اما قابلیت دوسرنشینه بودن در پرواز های پیشرفته و مدل های آموزشی برای ان فراهم امده است.

  در روز ۲۰ مه سال ۱۹۷۱ دولت رومانی و یوگسلاوی توافقنامه ای را برای تشکل یک کنسرسیوم امضا کردند.این قرارداد توسط دکتر مهندس تئودور زانفیرسکو از رومانی و سرهنگ ویدوجی نیزویک به امضا رسید ، طی این قرار داد برنامه ای برای ساخت جنگنده ای سبک با ساختار ساده گنجانده شده بود تا جایگزین جنگنده های Soko J-21 , F-84 در دو کشور شود.قرار بر این مبنا بود تا این هواپیما توسط Soko در یوگسلاوی و Avioane Craviola در رومانی ساخته شود.
  جنگنده فوق باید توانایی فرود بر روی چمن یا باندهای آسیب دیده و استفاده از تجهیزات بومی ارتباطی و هوایی را داشت.

  در طول تولید پیش نمونه های مشکلات فراوانی بوجود امد ، کمپانی انگلیسی رولزرویس در تحویل موتورها کارشکنی می کرد ، سرانجام در میانه دهه ۷۰ مشکلات طرح کم کم حل شده و اولین نمونه ساخته شد.
  این نمونه به شماره ۲۵۰۰۲ توسط یوگسلاوی ساخته شده بود که اولین پرواز خود را در ۱۹۷۶ از پایگاه هوایی باتانجنیکا در نزدیکی بلگراد انجام داد.
  نمونه بعدی که ۰۰۳ نام گرفته بود اولین پرواز خود را در تاریخ ۴ جولای سال ۱۹۹۷ انجام داد اما یکسال بعد به علت مشکلاتی که در سازه دم ان وجود داشت،سقوط کرد.
  در تاریخ ۲۲ نوامبر ۱۹۸۴ هواپیمای Orao 25101 در آزمونی ازمایشی توسط خلبان مرجان جلین از پایگاه هوایی باتانجیکا پرواز کرد و پرواز بر سطح دریا توانست به سرعت بالای ۱ ماخ دست یابد و دیوار صوتی را بکشند،این اولین طرحی بود از یوگسلاوی که توانست بود دیوار صوتی را بکشند،پس از این حادثه این هواپیما در رده مافوق صوت طبقه بندی شد.

  مدل ها

  IJ-22 Orao 1 : این مدل در واقع مدل اولیه تولید شده است که توسط یوگسلاوی تولید شده و موتورهای آن فاقد پس سوز هستند و از انها برای شناسایی استفاده می شد،این جنگنده ها به غلاف های مربوطه مجهز شده بودند و از سنسورهای نوری و مادون قرمز بهره می بردند

  J-22A Orao 1 : این گونه شباهت بسیار به مدل رومانیایی خود یعنی IAR-93A داشت و از موتورهای Rolls-Royce/Bristol Siddley Viper Mk 632-41R که تحت لیسانس Orao/Turbomecanica تولید می شد بهره می برد،این مدل هم فاقد پس سوز و توربو جت بود.تفاوت این مدل با مدل قبلی توانایی حمل بار و محموله بیشتر بود.

  J-22B Orao 2 : این مدل نیز شبیه به جنگنده رومانیایی IAR-93B بود،در عوض این مدل از پس سوز بهره میبرد،توانایی حمل بار بیشتری را داشت و از تسلیحات متنوع تری بهره می برد،در این مدل از نمایشگر Thomson-CSF استفاده شده بود.

  NJ-22 Orao : این مدل نمونه دو سرنشینه این هواپیما بود که توسط نیروی هوایی یوگسلاوی تولید شده بود،بر روی این جنگنده غلاف های شناسایی با سنسورهای نوری و مادون قرمز نصب شده بود.این مدل اولین پرواز خود را در سال ۱۹۸۶ انجام داد و مجموعا ۳۵ فروند در دو گونه NJ-22 Orao1 و NJ-22B Orao2 با پس سوز و بدون پس سوز تحویل داده شد.

  کاربران

  کاربر فعلی
  نیروی هوایی صربستان تقریبا ۳۰ فروند

  کاربران گذشته
  یوگسلاوی
  جمهوری صربستان

  مشخصات (J – 22M)

  ویژگی های عمومی

  خدمه : یک، خلبان
  طول : ۱۳.۰۲ متر
  طول بال : ۹.۳۰ متر
  ارتفاع : ۴.۵۲ متر
  مساحت بال : ۲۶.۰۰ متر مربع
  وزن خالی : ۵۵۵۰ کیلوگرم
  حداکثر وزن برخاست : ۱۱۰۸۰ کیلوگرم
  پیشران : ۲ × Turbomecanica / Orao ساخته شده رولز رویس،توربوجت
  تراست خشک : هر یک ۱۷.۷۹ کیلو نیوتن
  رانش با After burner : هر یک ۲۲.۲۴ کیلونیوتن
  حداکثر سرعت : ۱۱۳۰ کیلومتر / ساعت
  حداقل سرعت : ۱۸۵ کیلومتر / ساعت
  برد عملیاتی : ۵۲۲ کیلومتر
  برد مستقیم : ۱۳۲۰ کیلومتر
  سقف پرواز : ۱۵،۰۰۰ متر
  نرخ صعود : ۸۹ متر / ثانیه
  جنگ افزار

  مسلسل : ۲ × ۲۳ میلی متر و توپ GSH – 23L
  جایگاه حمل سلاح : پنج عدد (چهار عدد در زیر بال و یک عدد زیر بدنه)
  موشک : AGM – 65 ماوریک هدایت تلویزیونی یا Grom – 1 هدایت رادیویی
  بمب ها : بمب های MK ،سری BL755 بمب های خوشه ای، بمب های Durandal

  در دهه ۷۰ میلادی دو کشور یوگسلاوی و رومانی برنامه ای مشترک را برای ساخت جنگنده ای که توان پشتیبانی نزدیک،حمله به اهداف … ادامه مطلب

  تعداد بازدید : 143

  امتیاز : 1

  سایز تصویر : ۱۹۲۰x۱۱۹۷

  حجم تصویر : ۸۷۱ کیلوبایت

  تاریخ ارسال : ۲۴ دی ۱۳۹۳

  جنگنده Soko J-22 Orao
  امتیاز امتیاز تصویر : 1
  Loading علاقه‌مندی

  منتظر نظرات شما هستیم

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  قوانین نظرات : 1-نظرات باید به فارسی نوشته شوند. 2-نظرات باید مربوط به تصویر باشند.