ارسال کننده
avatar

 • 3413 تصویر
 • حضرت سعدی *طریقت به جز خدمت خلق نیست / به تسبیح و سجاده و دلق نیست*حضرت حافظ بده تا به رویت گشایند باز / در کامرانی و عمر دراز

  اطلاعات تصویر

  جنگنده L159 توسط Aero Vodochody جهت نیاز نیروی هوایی جمهوری چک به یک جنگنده چند منظوره سبک توسعه و طراحی شد.این جنگنده در دو نوع تک سرنشینه با عنوان L159 A و نمونه دو سرنشینه با عنوان L159 B توسعه داده شد. نیروی هوایی جمهوری چک سفارش ۷۲ فروند از این جنگنده را دد که اولین تحویل به آوریل سال ۲۰۰۰ انجام شد و کلیه ۷۲ فروند تا پایان سال ۲۰۰۳ به نیروی هوایی ارتش جمهوری چک تحویل داده شدند.در ابتدا L159 B که نمونه دو سرنشینه این جنگنده بود اولین پروازش را در ژوئن ۲۰۰۲ انجام داد و نیروی هوایی چک ۲ فروند از این نمونه را سفارش داده است.
  ۵۰% سهم کمپانی Aero Vodochody از آن دولت جمهوری چک و ۳۵% دیگر آن متعلق به شرکت بویینگ است. به هر حال در اکتبر سال ۲۰۰۴ شرکت بویینگ از سهم خود عقب کشید! در ژوئیه سال ۲۰۰۴ وزارت دفاع چک اعلام کرد که در حال برنامه ریزی است تا شمار جنگنده های سبک پیشرفته L159 را از ۴۷ فروند ضمن خدمت به ۱۸ فروند عملیاتی و ۶ فروند ذخیره کاهش بدهد و بقیه ناوگان جنگنده های L 159 را به فروش برساند.
  جنگنده L159 / ALCA بر پایه و مبنای بال و بدونه و آیرودینامیک و نهایتا ترکیبی از L39 آلباتروس Albatros و خانواده L59 که از پایه های اصلی جت های آموزشی پیشرفته هستند طراحی شده است. همچنین در این ترکیب محلق شدن یک موتور توربوفن نظامی با کارایی بالا و آویونیک و سنسورهای پیشرفته نیز جایگاه ویژه در این هواپیما دارند.
  از قابلیت ها و ویژگی هایی عملیاتی این جنگنده : پشتیبان هوایی close air support / شناسایی تاکتیکی / دفاع هوایی / گشتی و مرزبان/ ماموریت های ضد کشتی / ضد شورش / و در نهایت آموزش جنگی و سلاح ها میباشد.

  کاکپیت
  به طور کلی آرنج( ترکیب) کابین خلبان و کنترلر ها در جنگنده آلکا ۱۵۹ با یک جنگنده جدید کاملا تطبیق میکند.دید پروازی با همان HUD توانایی راستر( دیدن) ابزارهای اولیه پرواز و سیستم نشانه گیری وسلاح را دارد.{ چون همانطور که میدانید HUD ها همه قابلیت ها را ندارند}
  صفحه نمایش چند منظوره در نمایش پرواز و اطلاعات جهت یابی( ناویگیشن) و وضعیت سیستم های سلاح ها به کار میرود.
  سیستم کنترل (HOTAS) { فعال ساز خفه کن یا چسباندن(موتور)} به هر خلبانی این توانایی را میدهد که هواپیمای جنگی اش را بدون برداشتن دست ها یش موتورش را کم گاز یا تخته کند. کابین خلبان با زره کامپوزیت و سرامیک پرتاب شونده محافظت شده است. بقای (پرواز) هم توسط یک سیستم مخزن سوخت داخلی فراهم شده است همچنین برای ماندگاری بیشتر پرواز این جنگنده از سیستمی با عنوان OBIGGS استفاده میکند.{ سیستم مولد گاز بی اثر}
  On-Board Inert Gas Generating System
  کابین این جنگنده به سیستم صندلی پران و کاناپی پران( شیشه) پرش صفر VS-2 متناسب شده است.همچنین پیکربندی استاندارد این جنگنده با کیت سیستم مولد اکسیژن را شامل میشود.
  On-Board Oxygen Generating System (OBOGS

  سلاح ها
  این جنگنده با یک سیستم مدیریت انبار استاندارد هامیلتون Hamilton مجهز شده است.این جنگنده ۷ نقطه محل استقار سلاح را دارد.که در زیر هر باله ۳ محل و در زیر بدنه یک نقطه وجود دارد. این جنگنده سازگار و توانایی حمل سلاح های استاندارد ناتو شامل: موشک سایدویندر AIM-9 / موشک هوا به سطح AGM-65 ماوریک راکت ها و بمب های سقوط آزاد و نیز بمب های هدایت لیزی / گان پد/ ادوات شناسایی/ غلاف های اقدام متقابل الکترونیکی (ECM الکترونیک کانترمای ژر) و تانک های سوخت رها شونده.
  سیستم جنگی این هواپیما با سلاح های جدید آینده نیز انطباق پذیر است این سلاح ها شامل موشک های هوا به هوای میان برد و غلاف های مخصوص ECM /اکتشافی/جهت یابی در شب و هدف گیری است.
  سیستم های اقدام متقابل
  تشکیل شده از سیستم جنگ الکترونیک متقابل BAE SYSTEMS Sky Guardian
  ۲۰۰ راداردریافت کننده خطر و۷۸ سری ۴۵۵ توزیع سیستم اقدام متقابل Vinten vicon همچنین شرایط ساخت و نصب یک غلاف الکترونیکی اقدام متقابل (جامینگ یا پارازیت انداز) نیز قراهم است.
  آویونیک
  سیستم آویونیک این جنگنده به صورت چنده عملیاتی و چند منظوره است به صورتی که توانایی تامین قابلیت های مشابه جریان سازی یک جنگنده خط مقدم و یا یک جنگنده ضربتی به قصد اهداف زمینی باشد.پیوستگی آویونیک از طریق یک خطوط اطلاعات ( دیتا باس) MIL-STD-1553 که توسعه آن در اینده راحت است انجام می شود.
  سیستم ابزار دقیق (آویونیک) ئوظایف زیر را انجام میدهد: حس کردن هدف /کنترلر ها و نمایش دهنده ها / مدیریت مهمات / جهت یابی و شناسایی ( ادنتی فیکیشن)/ محافظت از خود ( سلف پروتکشن) و بارگذاری اطلاعات و ظبط و دریافت آنها.
  جنگنده L159 A با یک رادار پالس داپلر چند حالته گریفو- ال Multimode که توسط کمپانی ایتالیایی FIAR ساخته شده است.این درحالی است که نمونه دو سرنشینه ALCA / L159 B با یک سنسور الکترواپیتیکال یا نشانگر لیزری در دماغه متناسب شده است.
  هواپیما خلبان اتوماتیک و دامپر انحراف( مانع شونده از انحراف) که توسط سیستم BAE Astronics تهیه شده اند. هواپیما سیستم SAS یا اجتناب کننده از واماندگی موتور را نیز داد.
  سیستم اتوماتیک قفل کننده ارتفاع ATT HLD
  سیستم قفل کننده مسیر HDG HLD
  و حالت CCS یا فرمان کنترل تخته گاز!!
  سیستم نظارت و مراقبت (مانیتورینگ)AMOS هواپیما جمع شده است از: پردازش وظبط اطلاعات در مورد سیستم های هواپیما و بارگذاری هواپیما , تامین بازیابی اتوماتیک اطلاعات و انتقال اطلاعات توسط یک سیستم انتقال دهنده اطلاعات Fairchild به سیستم مدیریت و نگهداری هواپیما این در واقع چرخه مانیتوریگ این جنگنده است.
  موتور
  موتور این جنگنده مجهز شده است به یک موتور با نام Honeywell ITEC F 124-BA-100 با حداکثر تراست ۲۸ کیلونیوتن.
  سیستم نظارت موتور یا EMS به طور کامل دراختیار کنترل دیجیتال موتور یا FADEC است تا داده های اجرا شده ی مکانیکی در طی پرواز را ذخیره کنده و داده ها رادر زمین تحلیل کند.

  Aero Vodochody در یک پرواز آزمایشی با L-159 سوخت گیری در حین پرواز این جنگنده را نیز برسی کرد.

  مشخصات جت جنگنده پیشرفته L-159

  طول باله: ۹.۵۴ متر
  طول هواپیما: ۱۲.۳۷ متر
  ارتفاع: ۴.۷۷ متر
  وزن خالی: ۴.۱ تن
  حداکثر وزن: ۸ تن
  وزن سوخت داخلی: ۱۵۵۱ کیلوگرم
  وزن تانک های سوخت شامل ۴ عدد:۲۸۷۵ کیلوگرم
  حداکثر سرعت در سطح پایین و دریا: ۹۳۶ کیلومتر در ساعت
  حداکثر سقف پروازی: ۱۳۲۰۰ متر
  ماکزیمم نرخ اوج گیری:۴۷ متر بر ثانیه
  طول باند تیک اف: ۴۴۰ متر
  حداکثر برد با سوخت داخلی و خارجی و ۱۰% ذخیره: ۲۵۳۰ کیلومتر هوایی!!
  حدود فشار g : + 8 و – ۴
  موتور :۱۲۴-BA-100
  ماکزیمم تراست:۲۸ کیلونیوتن

  جنگنده L159 توسط Aero Vodochody جهت نیاز نیروی هوایی جمهوری چک به یک جنگنده چند منظوره سبک توسعه و طراحی شد.این جنگنده در … ادامه مطلب

  تعداد بازدید : 118

  امتیاز : 1

  سایز تصویر : ۱۹۲۰x۱۲۷۹

  حجم تصویر : ۷۱۲ کیلوبایت

  تاریخ ارسال : ۲۴ دی ۱۳۹۳

  جنگنده جمهوری چک L159
  امتیاز امتیاز تصویر : 1
  Loading علاقه‌مندی

  منتظر نظرات شما هستیم

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  قوانین نظرات : 1-نظرات باید به فارسی نوشته شوند. 2-نظرات باید مربوط به تصویر باشند.

  SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette