ارسال کننده
avatar

 • 3413 تصویر
 • حضرت سعدی *طریقت به جز خدمت خلق نیست / به تسبیح و سجاده و دلق نیست*حضرت حافظ بده تا به رویت گشایند باز / در کامرانی و عمر دراز

  اطلاعات تصویر

  جیان ۸II ( به اختصار J-8II) جنگنده دوموتوره ، مافوق صوت و تک سرنشینه است که توسط موسسه طراحی ۶۰۱ و صنایع هواپیما سازی شنیانگ به طراحی و ساخت رسیده است. این هواپیما بر اساس جنگنده جیان ۸ و با طراحی مجدد برخی قسمت های بدنه و همچین ارتقای اویونیک ساخته شده است.این جنگنده در حقیقت به منظور مقابله با بمب افکن های شوروی که در ارتفاع بالایی پرواز میکردند ساخته شد اما به مرور و با افزایش قابلیت ها و ساخت نمونه های جدیدتر به یک جنگنده چند منظوره با قابلیت علمیات هوا به هوا و هوا به زمین در شرایط آب و هوایی مختلف تبدیل شد .
  بخش اول
  زمانی که جنگنده جیان ۸ در برآوردن انتظارات نیروی هوایی ارتش آزادی بخش خلق موفقیتی حاصل نکرد از صنایع هوایی شنیانگ خواسته شد تا جنگنده ای جدید با قابلیت هایی نظیر پرواز با سرعت بالا و در ارتفاع بالا طراحی کند. جنگنده جدید علاوه بر دو ویژگی ذکر شده می بایست ازعملکرد پروازی مطلوب در ارتفاع پایین ، مانور پذیری قابل قبول ، عمر عملیاتی بالا ، قابلیت شناسایی و مقابله با اهداف در ماورای دیدی بصری (BVR) با استفاده از موشک های هوا به هوای برد متوسط (MRAAM) و قابلیت ثانویه حمله زمینی نیز برخوردار باشد. پس از مشخص شدن ویژگی های مورد نظر نیروی هوایی ارتش آزادی بخش ، صنایع هوایی شنیانگ کار بر روی ساخت جنگنده ای جدید بر اساس طرح جنگنده جیان ۸ را آغاز کرد که حاصل آن جیان ۸II بود. طراحی دلتا شکل بالها در جنگنده جیان ۸II حفظ شده و تفاوت های طراحی بدنه آن با جیان ۸ در کشیده تر شدن دماغه به منظور ایجاد فضای کافی برای نصب رادار مناسب و انتقال ورودی هوای موتور ها به کناره بدنه بود. جیان ۸II از پیشرانه بهبود یافته WP-13AII ، قابلیت به کارگیری موشک های هوا به هوای با هدایت نیمه فعال راداری و خلبان خودکار برخودار بود. ساخت اولین نمونه این هواپیما در مقیاس اصلی در ماه سپتامبر سال ۱۹۸۰ آغاز شد و تا ماه مارس سال ۱۹۸۴ به پایان رسید. نمونه ساخته شده اولین پرواز خود را در تاریخ ۱۲ ژوئن انجام داد و پس از انجام آزمایشات مختلف و ایجاد برخی تغییرات ، طرح نهایی جنگنده در ماه اکتبر سال ۱۹۸۸ به تایید رسید. این جنگنده نسبت به جیان ۸ از مانورپذیری بهتر ، ۶ درصد بازده مصرف سوخت بالاتردر سرعت های پایین ، اویونیک پیشرفته تر، سیستم های کنترل پرواز بهبود یافته برای پرواز در سرعت مافوق صوت برخوردار بود. جیان J-8II در نمونه اولیه مجهز به رادار مونوپالس کنترل آتش مدل تایپ ۲۰۸ بود که برد کشفی معادل با ۴۰ کیلومتر داشت. این رادار امکان به کارگیری موشک های هدایت نیمه فعال راداری را برای هواپیما فراهم میکرد ، اما تنها عاملی که مانع این کارمی شد نبود توان فنی لازم برای ساخت بومی موشک هوا به هوای هدایت نیمه فعال راداری چین بود که بعد ها همزمان با ارائه مدل های جدیدتر جیان J-8II ، این مشکل نیز برطرف شد.

  تسلیحات
  سلاح پایه ای در جیان ۸II یک قبضه توپ دو لول کالیبر ۲۳ میلیمتری تایپ ۲۳ است که کپی چینی توپ گریازف – شیپونوف GSh-23L محسوب میشود . جیان ۸II دارای هفت نقطه تقویت شده به منظور نصب پایلون است که از این تعداد یک نقطه در زیر بدنه و شش نقطه دیگر بر روی بال ها تعبیه شده است. نقطه تقویت شده زیر بدنه با نصب پایلون GDJ-4 قابلیت حمل شش فروند بمب سقوط آزاد ۲۵۰ کیلوگرمی با ضریب پسای پایین و یا یک مخزن سوخت خارجی با ظرفیت ۱۴۰۰ لیتر را در زیر بدنه فراهم میکند. نقاط تقویت شده بال ها نیز با نصب پایلون مناسب امکان نصب تا شش فروند موشک هوا به هوا ، غلاف پرتاب راکت ، بمب های سقوط آزاد ۲۵۰ کیلوگرمی دو مخزن سوخت خارجی با ظرفیت ۸۰۰ لیتر را فراهم میکند. در مدل های بی و دی جیان ۸II ، صرفا امکان حمل و به کارگیری موشک های هوا به هوای برد کوتاه دارای هدایت مادون قرمز وجود دارد حال آنکه در مدل های بهبود یافته ام ، اف و اچ قابلیت حمل و به کارگیری موشک های هوا به هوای با هدایت آشیانه یاب فعال و نیمه فعال راداری نظیر R-27 ، R-77 ، PL-11 و PL-12 نیز فراهم شده تا جنگنده امکان مقابله با اهداف در ماورای دیدی بصری را داشته باشد. برای انجام عملیات رهگیری ، جنگنده به دو فروند موشک کوتاه برد هدایت مادون قرمز ، دو فروند موشک برد متوسط هدایت نیمه فعال یا فعال راداری و دو الی سه مخزن سوخت خارجی تجهیز میشود حال آنکه برای انجام حملات زمینی ترکیب تسلیحات جنگنده شش بمب ۲۵۰ کیلویی سقوط آزاد و غلاف پرتاب دوازده عدد راکت ۵۷ میلیمتری یا ۷ عدد راکت ۹۰ میلیمتری را شامل میشود . در مدل های جدیدتر جی-۸II امکان حمل و به کارگیری موشک ضد کشتی روسی Kh-31A و همچنین تسلیحات نقطه زن نظیر بمب هدایت لیزری LT-2 و بمب هدایت ماهواره ای LS-6 نیز فراهم شده است.
  به روزرسانی جی- ۸II تحت پروژه مروارید صلحبا بهبود روابط چین و امریکا ، در سال ۱۹۸۶ دولت ریگان موفقت نامه ای را به تصویب رساند که به موجب آن آمریکا تحت پروژه ای به نام مرواید صلح ، چین را در به روزسانی جنگنده های جی- ۸II خود یاری میداد. بر این اساس شرکت گرومن آمریکا با صنایع هواپیما سازی شنیانگ قرار دادی به ارزش ۵۰۲ میلیون دلار برای به روز رسانی ۵۵ فروند جنگنده جی- ۸II به امضا رساند. به روز رسانی مورد توافق رادار وستینگهاوس AN/APG-66 ، سیستم انتقال داده ۱۵۵۳B MIL-STD ، کامپیوتر کنترل آتش ، نمایشگر سربالا (HUD) ، نمایشگر های چند منظوره کابین خلبان ، سیستم ناوبری نوین .و سیستم خروج اضطراری را شامل میشد. به منظور اجرای قرار داد در اویل سال ۱۹۸۹ صنایع هواپیما سازی شنیانگ دو نمونه از جنگنده جی- ۸II را به شرکت آمریکایی تحویل داد که آزمایش بر روی آن ها در مرکز آزمایشات نیروی هوایی آمریکا واقع در پایگاه ادوارز انجام شد. پروژه به روز رسانی جی- ۸II روند عادی خود را طی میکرد تا اینکه حوادث جولای سال ۱۹۸۹ میدان تیان آن من ، باعث اعمال تحریم تسلیحاتی بر جمهوری خلق چین از سوی ایالات متحده آمریکا شد و در نتیجه آن همکاری مشترک خاتمه پیدا کرد و پروژه مروارید صلح لغو گردید
  J-8II Block-02

  این جنگنده که تحت عنوان جی- ۸II بی نیز شناخته میشود ، اولین نمونه از جنگنده جی- ۸II است که در نیروی هوایی ارتش آزادی بخش به خدمت گرفته شده. این جنگنده اولین پرواز خود را در ماه نوامبر سال ۱۹۸۹ انجام داد .و طرح نهایی آن در ماه دسامبر سال ۱۹۹۵ تایید شد .جی- ۸II بلاک ۰۲ دارای به روز رسانی هایی در زمینه اویونیک است که رادار تک پالس کنترل آتش تایپ ۲۰۸ ای ، نمایشگر سربالای مدل HK-13E ، سیستم موقعیت یاب تایپ ۵۶۳ بی و سیستم ناوبری تاکتیکی هوایی JD-3II را شامل میشود. علاوه بر این مدل های دیگری از این جنگنده مجهز به رادار پالس داپلر کنترل آتش KLJ-1 و گیرنده هشدار راداری (RWR) مدل KJ-8602A نیز به ساخت رسیده اند. با وجود پیشرفت در برخی تجهیزات الکترونیکی ، این جنگنده به دلیل ضعف رادار کنترل آتش از قابلیت مقابله با اهداف در ماورای دیدی بصری برخوردار نیست.
  (J-8C (J-8III

  به دنبال لغو پروژه مروارید صلح از سوی آمریکا ، صنایع هواپیما سازی شنیانگ ارتقای جنگنده جی- ۸II از طریقه همکاری با اسرائیل و روسیه را در پیش گرفت. در اوایل ۱۹۹۰ صنایع شنیانگ ساخت نسخه ای از جنگنده جی- ۸II با تغییرات گسترده در اویونیک و پیشرانه را در دستور کار خود قرار داد که حاصل آن ساخت جنگنده جی- ۸II سی بود . نمونه در مقیاس اصلی این جنگنده در سال ۱۹۹۱ به ساخت رسید و اولین پرواز خود را در سال ۱۹۹۳ با موفقیت انجام داد. ارتقای صورت گرفته بر روی این جنگنده به شرح زیر است :

  • نصب رادار چند حالته پالس داپلر ، ساخته شده بر اساس تکنولوژی رادار EL/M 2035 ساخت اسرائیل

  • نصب سیستم کنترل آتش دیجیتال

  • نصب نمایشگر های چندم نظوره جدیدی در کابین خلبان

  • جایگزینی پیشرانه توربوجت مدل WP-13AII با پیشرانه قویتر مدل WP-14 ساخت صنایع موتورهای هوایی شنیانگ

  در مجموع دو نمونه آزمایشی از جی- ۸II سی با شماره سریال های ۸۳۰۱ و ۵۵۱ ساخته شدند که به غلاف سوختگیری هوایی نیز مجهز بودند. طرح توسعه این جنگنده در سال ۱۹۹۰ و با شروع کار بر روی ساخت جنگنده جیان ۱۱ لغو شد. بعدها تکنولوژی های به کار رفته در جنگنده جی- ۸II سی در ساخت مدل اف در سال ۲۰۰۰ مورد استفاده قرار گرفت.

  J-8D

  در اواخر سال ۱۹۸۰ صنایع شنیانگ مطالعات بر روی ایجاد قابلیت سوختگیری هوایی در جنگنده های جی- ۸II را آغاز کرد. اولین نمونه مجهز به غلاف ثابت سوختگری هوایی در ۲۱ نوامبر سال ۱۹۹۰ اولین پروازخود را انجام داد و اولین سوختگیری هوایی موفقت آمیز آن از هواپیمای سوخت رسان H-6 در سال ۲/۱۹۹۳ انجام پذیرفت. این هواپیما با نام جی – ۸ دی در سال ۱۹۹۶ توسط نیروی هوایی ارتش و همچنین یگان هوایی نیروی دریایی چین به خدمت گرفته شد. نخستین نمایش عمومی آن نیز در رژه پنجاهمین سالگرد تاسیس جمهوری خلق چین بود. یکی از مشکلات جنگنده جی- ۸ دی طراحی نامناسب غلاف سوختگیری بود که در سرعت های بالا به دلیل عبور هوا از آن صدای زیادی ایجاد میکرد که برای خلبانان غیر قابل تحمل بود . این مشکل در طراحی های بعدی مورد بررسی قرار گرفته و حل شد. به غیر از قابلیت سوختگیری هوایی ، جی- ۸ دی در اویونیک و تسلیحات قابل حمل و استفاده تفاوتی با مدل بی ندارد. این جنگنده در یگان های هوایی نیروی دریایی چین واقع در استان های جنوبی و مرکزی مستقر شده است و با قابلیت سوختگیری هوایی که برد عملیاتی ۸۰۰ الی ۱۲۰۰ کیلومتری برای آن فراهم میکند تمامی جزایر دورافتاده جنوب دریای چین را نیز پوشش میدهد.

  جیان ۸II ( به اختصار J-8II) جنگنده دوموتوره ، مافوق صوت و تک سرنشینه است که توسط موسسه طراحی ۶۰۱ و صنایع هواپیما … ادامه مطلب

  تعداد بازدید : 148

  امتیاز : 1

  سایز تصویر : ۱۹۲۰x۹۷۱

  حجم تصویر : ۵۷۵ کیلوبایت

  تاریخ ارسال : ۲۴ دی ۱۳۹۳

  جنگنده چینی j 8
  امتیاز امتیاز تصویر : 1
  Loading علاقه‌مندی

  منتظر نظرات شما هستیم

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  قوانین نظرات : 1-نظرات باید به فارسی نوشته شوند. 2-نظرات باید مربوط به تصویر باشند.

  SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette