ارسال کننده
avatar

 • 3413 تصویر
 • حضرت سعدی *طریقت به جز خدمت خلق نیست / به تسبیح و سجاده و دلق نیست*حضرت حافظ بده تا به رویت گشایند باز / در کامرانی و عمر دراز

  اطلاعات تصویر

  Atlas Cheetah هواپیمای جنگنده ای است که از سال ۱۹۸۶ الی سال ۲۰۰۸ در نیروی هوایی افریقای جنوبی(SAAF) مشغول به خدمت بوده است.

  این جنگنده بر اساس اعمال تغییرات و اپگرید های زیادی که در جنگنده فرانسوی داسو میراژ ۳ و توسط شرکت Atlas Aircraft Corporation در کشور افریقای جنوبی صورت گرفت به وجود امده است.
  تا به حال سه گونه از این جنگنده ساخته شده است:

  Cheetah D : مدل دو سرنشین

  Cheetah E : مدل تک سرنشین

  و Cheetah C که پیشرفته ترین گونه انها میباشد.

  Cheetah های مدل E در سال ۱۹۹۲ همگی از خدمت بازنشسته شدند و SAAF تا سال ۲۰۰۸ از گونه های C ,D استفاده مینمود که سرانجام با ورود جنگنده های جدید و پیشرفته JAS 39 Gripen به خدمت همگی گونه های Atlas Cheetah بازنشسته گردیدند.

  پروژه ساخت جنگنده Atlas Cheetah بنا بر درخواست نیروی هوایی افریقای جنوبی مبنی در نیاز به یک هواپیمای جنگنده تهاجمی مدرن در اوایل دهه هشتاد اغاز شد.

  انها نیاز به جنگنده ای داشتند که از هر لحاظ نسبت به جنگنده های ساخت اتحاد جماهیر شوروی از قبیل میگ های ۲۳ که در نیروی هوایی انگولا و توسط خلبانان کوبایی به کار گرفته میشدند برتری داشته باشد.زیرا دو کشور افریقای جنوبی و انگولا در ان سالها درگیری های مرزی زیادی با یکدیگر داشتند. بعلاوه در ان زمان اکثر جنگنده های نیروی هوایی افریقای جنوبی فرسوده بوده و هزینه نگهداری زیادی را به ان کشور تحمیل مینمودند و در ان سالها به دلیل سیاست های تبعیض نژادی که دولت افریقای جنوبی اجرا میکرد برای خرید جنگنده های مدرن از سوی جامعه جهانی ان کشور با محدودیت های زیادی روبرو بود و اپگرید کردن جنگنده های موجود تنها راه حل نیروی هوایی افریقای جنوبی بود.

  در ان زمان صنایع هوایی افریقای جنوبی به حدی از توانایی و تکنیک های فنی برای ایجاد تغییرات اساسی در جنگنده های موجود خود رسیده بود.

  در ان سالها نیروی هوایی افریقای جنوبی از جت های جنگنده سریع Mirage III (EZ/CZ/BZ/DZ/D2Z/RZ/R2Z) و Mirage F1 (AZ/CZ) تشکیل شده بود.که میراژ اف ۱ ها مدرن ترین جنگنده های انها بودند که از سال ۱۹۷۷ به بعد وارد خدمت شده بودند و ستون اصلی نیروی هوایی افریقای جنوبی را برای دفاع از اسمان افریقای جنوبی تشکیل میدادند و خارج کردن انها از سرویس برای اعمال اپگرید بر روی انها میتوانست تا حدود زیادی قدرت تهاجمی و تدافعی نیروی هوایی افریقای جنوبی را کاهش داده و انرا فلج نماید.بنا براین جنگنده های میراژ ۳ نیروی هوایی برای اعمال تغییرات اساسی انتخاب شدند.

  این پروژه توسط شرکت Atlas Aviation و با کمک های فنی متخصصین اسراییلی اغاز گردید.

  پروژه اپگرید نمودن میراژ ها شامل بازسازی کلی بدنه هواپیما(بیش از ۵۰ دصد از بدنه اصلی هواپیما مجددا ساخته و جایگزین کردید)،نصب کاناردهای ثابت بر روی ورودی های موتور(کمی متفاوت با جنگنده کفیر)، نصب دو پایلون جدید در ریشه بالها، افزودن قابلیت سوختگیری هوایی، صندلی های اجکت جدید، نصب موتور قدرتمند تر(SNECMA Atar 9K50C-11 اپگرید شده توسط افریقای جنوبی) در گونه های C,D و ، طراحی لبه حمله جدید ،مجهز شدن به سیستم های نمایشگر سربالا، تجهیز به سیستم مدرن کامپیتوری کنترل ارتفاع ، بهبود عملکرد جنگنده در زاویه حمله بالا،کاهش حداقل سرعت جنگنده به میزان ۱۰۰kt و افزایش حداکثر وزن برخاست به میزان ۷۰۰kg را شامل میشد.اما در عین حال به دلیل افزایش وزن جنگنده در حدود %۵ از میزان شتاب و حداکثر سرعت جنگنده نیز کاسته شد.

  به علاوه اویونیک جدید و پیشرفته،نصب رادار داپلر جدید و سنسور های هشدار دهنده شلیک موشک و قفل راداری و سیستم جنگ الکترونیک پیشرفته از دیگر موارد قابل ذکر است که باعث گردیده است طول دماغه جنگنده تا میزانی افزایش یابد.
  از سایر سیستم های حفاظتی این جنگنده میتوان به سیستم جمینگ رادار و قابلیت پرتاب چف/فلیر اشاره نمود.

  تاریخچه عملیاتی

  هیچ یک از چیتا های افریقای جنوبی در جنگ مرزی با انگولا شرکت نکردند بنابریان توانایی های انها در یک نبرد واقعی در برابر میگ ۲۳ هیچگاه ازمایش نشد و فقط چیتاهای گونه E تا پایان جنگ مرزی در نقش هواپیماهای شناساییی ظاهر گردیدند و همواره در مناطق مرزی به گشت زنی مشغول بودند بصورتیکه در هر زمان حداقل دو فروند از انها در حالت اماده باش (Alert) به سر میبردند.

  ویژگیهای اصلی(Cheetah C):

  خدمه : ۱ نفر
  طول : ۱۵.۵۵ متر
  طول بال(عرض هوایما): ۸.۲۲ متر
  ارتفاع : ۴.۵۰ متر
  مساحت بال‌ : ۳۵ متر مربع
  وزن خالی : ۶,۶۰۰ کیلوگرم
  حداکثر وزن برخاست : ۱۳,۷۰۰ کیلوگرم
  پیشران : ۱* موتور توربو جت با پس سوز مدل Snecma Atar 9K50C-11
  مساحت کانارد : ۱.۶۶ متر مربع

  کارایی:

  حداکثر سرعت:
  در ارتفاع بالا: ۲.۲ ماخ
  در سطح دریا : ۱.۱۳ ماخ
  شعاع عملیاتی :۱,۳۰۰ کیلومتر(قابلیت سوختگیری هوایی دارد)
  حداکثر برد : ۲,۶۰۰ کیلومتر
  نرخ صعود : ۱۴ کیلومتر در دقیقه
  کشش موتور با پس سوز : ۷۰.۱ کیلو نیوتن

  تسلیحات :

  ۲ قبضه توپ ۳۰ میلی متری DEFA 552 با ۱۲۵ گلوله در هر توپ
  ۴ قبضه راکت انداز Matra rocket هر کدام با ۱۸ راکت ۶۸ میلی متری SNEB و یا ۲ راکت انداز Matra rocket بعلاوه ۲ مخزن سوخت خارجی هر کدام با ظرفیت ۲۵۰ لیتر سوخت.

  موشکها:

  ۲ فروند موشک Python، V4 R-Darter (BVR missile),، U-Darter, V3C Darter

  بمب ها:

  ۴,۴۰۰ کیلوگرم در ۵ جایگاه خارجی حمل مهمات ، شامل ۲۵۰ کیلوگرم بمب هدایت لیزری(LGB) و بمبهای هدایت با GPS و ۲۵۰ کیلوگرم بمب Booster و مقدار زیادی بمب های غیر هدایت شونده و تجهیزات شناسایی.

  Atlas Cheetah هواپیمای جنگنده ای است که از سال ۱۹۸۶ الی سال ۲۰۰۸ در نیروی هوایی افریقای جنوبی(SAAF) مشغول به خدمت بوده است. … ادامه مطلب

  تعداد بازدید : 254

  امتیاز : 2

  سایز تصویر : ۱۹۲۰x۱۲۹۸

  حجم تصویر : ۱.۲ مگابایت

  تاریخ ارسال : ۳۰ دی ۱۳۹۳

  تصویر جنگنده Atlas Cheetah

  افرادی که این تصویر را پسندیده اند

 • avatar
 • امتیاز امتیاز تصویر : 2
  لایک کننده‌ها
  Loading علاقه‌مندی

  منتظر نظرات شما هستیم

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  قوانین نظرات : 1-نظرات باید به فارسی نوشته شوند. 2-نظرات باید مربوط به تصویر باشند.

  SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette