ارسال کننده
avatar

 • 3413 تصویر
 • حضرت سعدی *طریقت به جز خدمت خلق نیست / به تسبیح و سجاده و دلق نیست*حضرت حافظ بده تا به رویت گشایند باز / در کامرانی و عمر دراز

  اطلاعات تصویر

  جنگنده ی AIDC F-CK-1 Ching-kuo یک جنگنده ی برتری هوایی تک نفره تایوانی است که در کشور سازنده به عنوان جنگنده ی ملی دفاعی ( IDF ) شناخته می شود . این جنگنده با دارا بودن قابلیت چند وظیفگی ( Multirole ) نام خود را از اولین رئیس جمهور تایوانی آقای چیانگ چینگ کو (Chiang Ching-kuo ) برگرفته است .
  اولین پرواز این جنگنده در سال ۱۹۸۹ میلادی انجام شده و در سال ۱۹۹۴ این جنگده به خدمت نیروی هوایی تایوان در آمده ، و تمام ۱۳۰ فروند از این جنگنده تا سال ۱۹۹۹ ساخته شده اند .
  کار ساخت این جنگنده پس از آن شروع شد که تایوان برای جایگزینی جنگنده های اف ۵ ( F-5 II ) خود در خواست خرید جنگنده ی اف ۲۰ کوسه ببری ( F-20 TigerShark ) و سپس جنگنده اف ۱۶ فالکون ( F-16 Falcon ) را به ایالات متحده داد ولی ایالات متحده ی آمریکا تحت فشار جمهوری خلق چین از فروش این جنگنده ها به تایوان امتناع کرد . بنا براین تایوان تصمیم به ساخت یک جنگنده ی سبک بومی گرفت . طراحی و ساخت این جنگنده به وسیله ی موسسه ی توسعه ی صنعت هوایی ( AIDC ) واقع در شهر تایچانگ تایوان و همچنین با کمک های فنی موسسه ی دفاعی آمریکا ، انجام گرفته است
  توسعه

  مطالعات اولیه برای جایگزینی جنگنده های اف – ۵ و اف ۱۰۴ ( F-104 ) نیروی هوایی تایوان با آغاز پروژه ی ساخت جنگنده ی بومی XF-6 ، که بعدها به نام یینگ و یانگ ( Ying Yang ) تغییر نام داد آغاز شد .
  در اواخر دهه ی هفتاد و پس از اینکه ایالات متحده ی آمریکا روابطش را با جمهوری خلق چین به صورت رسمی در آورد و پیمان دو سویه ی نظامی با تایوان را به پایان رساند ، رئیس جمهور وقت تایوان ، آقای چیانگ چینگ کو تصمیم گرفت که صنایع نظامی بومی را گسترش دهد و به همین دلیل در ۲۸ آگوست سال ۱۹۸۰ به موسسه ی توسعه ی هوایی تایوان دستور ساخت یک جنگنده ی بومی را داد . البته ROCAF تقدم طرح XF-6 را در اولویت پائین تری نسبت به طرح XA-3 ( جنگنده ی هجومی لِی مینگ – Lei MIng ) نهاد چون اعتقاد داشت که ریسک طرح لی مینگ کمتر از ییگ یانگ است .
  بر اساس قراردادی که در سال ۱۹۸۲ میان ایالات متحده آمریکا و جمهوری خلق چین امضاء شد ، آمریکا متعهد به محدود کردن فروش اسلحه به تایوان شد . بر اساس همین قرارداد ، ایالات متحده ی آمریکا در خواست تایوان برای خرید جنگنده های اف -۱۶ و پس از آن اف ۲۰ ( که با هدف برطرف کردن نیازهای تایوان برای جایگزینی جنگنده های اف ۵ خود توسعه داده شده بود ) را رد کرد . هر چند رونالد ریگان رئیس جمهور وقت آمریکا توصیه ی مشاورانش را برای برقراری ارتباط با چین برای مقابله با جماهیر متحده شوروی را پذیرفته بود ولی با این حال تصمیم گرفت که با ایچاد » تعهدات ۶ گانه ” آمریکا به چین توازنه ای با فرارداد ۱۹۸۲ چین و آمریکا برقرار کند و بنابراین راه برای انتقال تکنولوژی آمریکایی به تایوان هموار شد و پروژه ی جنگنده ی بومی تایوان استمرار پیدا کرد .
  طراحی

  موسسه توسعه ی صنعت هوایی تایوان در ماه مِی ۱۹۸۲ و پس از شکست ROCAF برای خرید جنگنده های جدید ، رسما پروژه ی ساخت جنگنده ی بومی را آغاز کرد . پروژه به نام An Hsiang (安翔):Safe Flight) ( پرواز ایمن ) نامگذاری شد و به خاطر سهولت کار توسط طراحان به چهار فاز جداگانه به شرح زیر تقسیم شد :

  • Yin-Yang (鷹揚): “Soaring Eagle” ( عقاب بلند پرواز ) : توسعه ی یک بدنه ( airframe ) برای جنگنده که با همکاری شرکت جنرال دینامیکز آمریکا .
  • Yun-Han (雲漢): “Cloud Man” ( مرد ابری ) : توسعه ی بخش نیرو و پیشران با همکاری شرکت گارت آمریکا ( که اکنون به هانی وِل تغییر نام داده )
  • Tien-Lei (天雷): “Sky Thunder” ( رعد آسمان ) : توسعه ی سیستم های الکترونیک هوابرد ( آونیک ) با همکاری صنایع اسمیتس ، همراه خرید مستقیم بعضی قطعات از Lear Astronics ( بعد ها BAE ) ، Litton ( بعد ها Northrop Grumman ) و Martin-Baker .
  • Tien-Chien (天劍): “Sky Sword” ( شمشیر آسمان ) : توسعه ی موشک های هوا به هوا .

  بزرگترین چالش این پروژه ساخت و توسعه یک پیشران مناسب و یا به دست آوردن یک انجین پیشرفته ی جت مناسب بود . البته گمانه زنی های نیز وجود داشت که پروژه بنا به خواست ایالات متحده از انجین های ضعیف تر به دلایل سیاسی نه دلایل فنی استفاده می کرد زیرا که ایالات متحده نمی خواست که تایوان ، جمهوری خلق چی را تحریک کند و بنابراین دستور داد که جنگنده ی بومی تایوان بردی بیش از اف -۵ ائی نداشته باشد و همچنین توانایی حمله به اهداف زمینی اش بیش از اف ۱۶ نباشد . علیرغم تمام دلایل ، بسیاری از مردم اعتقاد داشتند که نمونه های اولیه چینگ کو (F-CK-1 ) به علت انجین های اصلی و اولیه ، قدرت وتوان عملیاتی کمتر از میزان واقعی که می توانست داشته باشد ، داشت .
  در ماه آپریل ۱۹۹۷ ، کمپانی آمریکایی لیتون یک قرارداد تولید و توسعه به ارزش ۱۱۶.۲ میلیون دلار با موسسه توسعه ی صنعت هوایی تایوان برای ساخت و تجهیز دریافت کننده اخطار راداری پیشرفته (Improved Radar Warning Receivers (IRWR) ) بست .
  البته تایوان طرحی برای تولید موتورهای جت با تراست خشکی حدود ۴۰-۵۰ کیلونیوتون داشت ولی به علت مسائل سیاسی و عدم تمایل آمریکا برای به چالش بر انگیختن جمهوری خلق چین ، کنار گذاشته شد .
  سفارش اولیه تولید این جنگنده ۲۵۰ عدد بود ولی به علت کمبود بودجه و سفارش تعدادی جنگنده ی اف ۱۶ و میراژ فرانسوی در اواسط دهه ی ۹۰ ، تعداد جنگنده های سفارش داده شده به ۱۳۰ فروند کاهش داده شد . این جنگنده در دو مدل A/B ( چینگ چیانگ ) و C/D ( هسیانگ ژنگ ) تولید شده است که مدل هسیانگ ژنگ دارای زیرسیتم ها جدیدتری است و در دست توسعه می باشد . همچنین تایوان نمونه ی آموزشی این جنگنده که فاقد سیستم های رزمی هست را برای صادرات آماده کرده .
  این جنگنده دارای راداری چندحالته ی پالس داپر GD-53 ( GD-53 multi-mode pulse-Doppler ) که بر اساس رادار AN/APG-67(V) توسعه داده شده است را داراست . راداری AN/APG-67(V) در اصل برای جنگنده های اف ۲۰ تایگرشارک توسعه داده شده بود . البته راداری جنگنده ی بومی تایوان از بعضی قطعات رادار Westinghouse AN/APG-66 که برای رادار جنگنده ی F-16 A ساخته شده بود نیز استفاده می کند .

  مشخصات
  مشخصات کلی :
  خدمه : ۱ – ۲ نفر ( ۲ نفره در مدل آموزشی )
  طول : ۱۴.۲۱ متر
  فاصله ی میان دو بال : ۹.۴۶ متر
  ارتفاع : ۴.۴۲ متر
  مساحت بال ها : ۲۴.۲ متر مربع
  وزن خالص : ۶۵۰۰ کیلوگرم
  وزن بارگزاری شده : ۹۰۷۲ کیلوگرم
  حداکثر وزن برخاست : ۱۲۰۰۰ کیلوگرم
  انجین : ۲ عدد Honeywell F125-70

  • تراست خشک : ۲۷ کیلو نیوتون ( هر موتور ) – در مجموع ۵۲ کیلو نیوتون
  • تراست با پس سوز : ۴۰ کیلو نیوتون ( هر موتور ) – در مجموع ۸۰ کیلو نیوتون

  عملکرد :
  حداکثر سرعت : ۸/۱ ماخ ( ۲۲۰۰ کیلومتر بر ساعت )
  برد : ۱۱۰۰ کیلومتر ( ۶۸۰ مایل ، ۶۰۰ مایل دریایی )
  حداکثر ارتفاع پروازی : ۱۶۸۰۰ متر ( ۵۵۰۰۰ پا )

  تسلیحات :
  توپ : یک عدد توپ ۲۰ میلیمتری M61A1 6-barreled gatling cannon
  موشک های قابل حمل و استفاده :

  • Sky Sword I (Tien-Chien I ) ( هوا به هوا )
  • Sky Sword II (Tien-Chien II ) ( هوا به هوا )
  • AIM-9P ( هوا به هوا )
  • Hsuing Feng II ( ضد کشتی )

  بمب ها :

  • بمب خوشه ای هدایت پذیر جی پی اس وان چیِن (Wan Chien GPS-guided cluster bomb )
  • خانواده ی مارک ۸۰
  • بمب های هدایت لیزری

  آونیک :
  رادار : GD-53 X-band pulse Doppler
  برد موثر اسکن راداری :

  • رو به بالا : ۵۷ کیلومتر ( ۳۵ مایل )
  • رو به پائین : ۳۹ کیلومتر ( ۲۴ مایل )

  مشخصات موشک Sky Sword I

  Primary Function: Air-to-air missile

  Power Plant: Solid propellant

  Length: 2.87 m

  Weight: 90 kg

  Diameter: 127 mm

  Warhead: Blast/fragmentation

  Guidance: IR ( هدایت مادون قرمز )

  Date Deployed: 1993

  مشخصات موشک Sky Sword II

  Primary Function: Air-to-air missile

  Power Plant: Solid propellant

  Length: 3.60 m

  Weight: 190 kg

  Diameter: 203 mm

  Warhead: 30 kg Blast/fragmentation

  Guidance: midrange inertial guidance, terminal radar guidance

  Range: 60 km

  Date Deployed: 1999

  تعداد بازدید : 226

  امتیاز : 1

  سایز تصویر : ۱۶۰۰x۱۱۰۲

  حجم تصویر : ۴۳۰ کیلوبایت

  تاریخ ارسال : ۳ بهمن ۱۳۹۳

  جنگنده با شکوه AIDC F-CK- 1 Ching Kuo

  افرادی که این تصویر را پسندیده اند

 • avatar
 • امتیاز امتیاز تصویر : 1
  لایک کننده‌ها
  Loading علاقه‌مندی

  منتظر نظرات شما هستیم

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  قوانین نظرات : 1-نظرات باید به فارسی نوشته شوند. 2-نظرات باید مربوط به تصویر باشند.