ارسال کننده
avatar

 • 3413 تصویر
 • حضرت سعدی *طریقت به جز خدمت خلق نیست / به تسبیح و سجاده و دلق نیست*حضرت حافظ بده تا به رویت گشایند باز / در کامرانی و عمر دراز

  اطلاعات تصویر

  بالگرد سیکورسکی UH-60 موسوم به بلک هاوک، نقش اسب بارکش را در ارتش آمریکا و همپیمانان آن در سراسر جهان بر عهده دارد. کاربریهای مختلف آن از کاربرد در عملیات ویژه و عملیات تهاجمی گرفته تا آمبولانس هوایی، مرکز فرماندهی و کنترل سیار، ترابری و … آن را به عنوان یک بالگرد موفق چندمنظوره معرفی کرده است.

  کار طراحی بلک هاوک در چارچوب طرحی موسوم به هواگرد ترابری تاکتیکی همه منظوره ارتش آمریکا (UTTAS) در اواخر دهه ۱۹۶۰ میلادی آغاز شد. در این طرح از تجربیات حاصل از کاربرد چند منظوره بالگرد UH-1 هیوی کبرا در میادین نبرد نیز استفاده شد.

  اولین نمونه آزمایشی بلک هاوک به نام YUH-60 ساخت کمپانی سیکوریکی برای نخستین بار در اکتبر سال ۱۹۷۴ به پرواز در آمد. دومین نمونه نیز در سال ۱۹۷۵ ساخته شد. در ماه دسامبر ۱۹۷۶ نیروی زمینی آمریکا هلیکوپتر UH-60 سیکورسکی را برتر از YUH-61 بوئینگ و برنده پروژه UTTAS اعلام کرد. بالگرد بلک هاوک در سال ۱۹۷۹ وارد خدمت شد و اکنون با گذشت بیش از سه دهه، همچنان مدلهای گوناگون آن در خدمتند.

  ویژگیها

  بلک هاوک در زمینه های مختلف از جمله قابلیت اعتماد، سهولت تعمیر و نگهداری، بقاپذیری و کاربردهای چندگانه خصوصیات ممتازی دارد. در حالی که بسیاری از هلیکوپترها به ازای هر ساعت پرواز نیاز به ۱۲ تا ۲۰ نفر ساعت تعمیر و نگهداری دارند، بلک هاوک تنها به ۲ الی ۳ نفر ساعت تعمیرات برای هر پرواز نیازمند است.
  برای افزایش بقاپذیری این هلیکوپتر در منطقه جنگی از تعداد قطعات تشکیل دهنده آن کاسته شده و در عوض به مقاومت آنها افزوده شده است. در نتیجه بلاک هاوک حتی در در صورت اصابت گلوله های ۷.۶۲ میلی متری باز هم قادر به ادامه پرواز می باشد.

  پیشرانه

  سیستم تولید نیروی نخستین سری تولیدی بلک هاوک شامل دو موتور توربوشفت از نوع T700-GE-701C700 ساخت کمپانی جنرال الکتریک بود که قدرت کشش هر کدام به ۱۵۴۳ اسب بخار می رسید. این موتورها همچنین در هلیکوپترهای YAH-64 ساخت هیوز و YAH-63 ساخت بل هم مورد استفاده قرارگرفتند.

  تسلیحات

  هر چند که بلک هاوک به عنوان هلیکوپتر ترابری، طراحی و ساخته شده ولی به منظور پشتیبانی از نیروهای محمول و نیز برای دفاع از خود و پاسخ متقابل به تهدیدات زمینی به دو مسلسل ۷.۶۲ میلی متری از نوع ام- ۳۲ دی ساخت صنایع هاروارد مجهز شده که درداخل و به سمت طرفین نصب شده اند. بلک هاک قابلیت حمل یک توپ ۱۰۵ میلیمتری را نیز دارد. همچنین انواع تسلیحات دیگر از قبیل راکتها و موشکهای ضدزره، سیستم مین ریزی، انواع مسلسل سبک و سنگین و … نیز در آن قابل نصب است.

  مکانات عملیاتی

  بلک هاوک برای پاسخگویی به نیازهای نیروی زمینی با قابلیت مانور زیاد و پاسخ سریع به فرامین خلبان (که برای عملیات در ارتفاع کم ضرورت دارد) ساخته شده است. یک مدل از هلیکوپتر بلک هاوک که برای فرود سریع در باندهای کوچک ساخته شده است، با سرعت ۹۲ کیلومتر در ساعت به طرفین و عقب پرواز می کند و این امر، توانایی اجرای عملیات فرود در باندهای بسیار کوچک و حتی در حین وزش بادهای جانبی و یا از روبرو را فراهم می سازد.
  تجهیزات منظور شده برای بلاک هاوک عبارتند از: سیستم اخلال مادون قرمز، سیستم هشدار دهنده امواج رادار و سیستم پرتاب چف و فلر.

  وجود سیستم اخلال مادون قرمز به منظور افزایش بقاپذیری بالگرد در مناطق مورد تهدید توسط موشکهای سطح به هوا با هدایت فرو سرخ تعبیه شده است. این سیستم از طریق پخش علایم ساختگی مادون قرمز باعث گمراهی سیستم جستجوگر موشکهای حرارت یاب می شود.

  تکنولوژی بالای بلاک هاوک، آن را به هلی کوپتری با کارایی بالا در میادین نبرد تبدیل کرده‌است. بدنه مقاوم بلاک هاوک به خوبی خلبان و کمک خلبان را در برابر بیشتر حملات و خطرات محافظت می‌کنند. همچنین سپر محافظ خارجی آن نیز می‌تواند در برابر گلوله‌های ۲۳ میلیمتری به خوبی مقاومت کند.

  بلک هاوک با قلاب حمل بار (Cargo hook) خود قادر به حمل بار به صورت خارجی نیز هست. حداکثر سرعت بلک هاوک ۲۹۴ کیلومتر بر ساعت است. ملخ اصلی آن از مواد کامپوزیت فایبرگلاس و تیتانیوم شامل چهار تیغه طراحی و ساخته شده است.

  مدلها

  UH-۶۰A: در سال ۱۹۷۸ به کار گرفته شد و از سال ۱۹۷۸ تا ۱۹۸۹ ارتش امریکا مدل UH-۶۰A را در خدمت داشت. در اکتبر ۱۹۸۹ با انجام تغییراتی در پیشرانه‌های بلاک هاوک، مدل UH-۶۰L ساخته شد که ۲۴ درصد از مدل A قویتر بود و کارایی بهتری داشت.
  UH-۶۰L: در اکتبر ۱۹۸۳ موتورهای جنرال الکتریک مدل T۷۰۰-GE-۷۰۱C جایگزین موتورهای قبلی شدند. در نتیجه مدل A به مدل L تغییر کرد. موتورهای جدید در ارتفاع بالا و نیز هوای گرم نیروی برای (Lift) بیشتری تولیدی می‌کردند و در برابر خوردگی نیز مقاومتر بودند. هلی کوپتر اکنون می‌توانست تا وزن ناخالص ۲۲۰۰۰ پوند به صورت داخلی و ۹۰۰۰ پوند به صورت خارجی حمل کند.

  با نصب تانکرهای سوخت خارجی، بلاک هاوک به برد ۱۱۵۰ ناتیکال مایل یعنی چیزی در حدود ۲۰۰۰ کیلومتر بدون توقف دست یافت.

  تاریخچه خدمتی

  بلک هاوک نخستین حضور رزمی خود را در جریان دخالت نظامی آمریکا در گرانادا در سال ۱۹۸۳ و اندکی بعد در هجوم به پاناما در سال ۱۹۸۹ به ثبت رساند. بعدتر در سال ۱۹۹۱ و در جریان جنگ اول خلیج فارس برای بیرون راندن نیروهای عراقی از کویت، بلک هاوک حضور پررنگی داشت. اما معروفترین رویداد در تاریخچه خدمتی بلک هاوک، عملیات در موگادیشو (پایتخت سومالی) بود. در این عملیات که به یک تراژدی تمام عیار تبدیل شد، دو فروند بلک هاوک توسط موشکهای ضدتانک شورشیان سومالیایی سرنگون شد. در پی رویدادهای پس از ۱۱ سپتامبر و در جریان نبرد علیه تروریسم و حمله آمریکا به افغانستان و عراق نیز بلک هاوکها نقش بسزایی ایفا کردند.
  مشخصات بالگرد UH-۶۰ Blackhawk:

  کشور سازنده: آمریکا

  شرکت سازنده: Sikorsky Aircraft

  سال ورود به خدمت: ۱۹۷۹

  تعداد تولیدی: ۲۶۲۵ فروند

  تعداد خدمه پروازی: ۲

  طول: ۱۵.۲۶ متر

  عرض: ۱۶.۳۶ متر

  ارتفاع: ۳.۷۶ متر

  وزن (خالی): ۵۲۲۴ کیلوگرم

  بیشینه وزن برخاست: ۱۱۱۱۳ کیلوگرم

  پیشرانه: دو موتور توربوشفت جنرال الکتریک T700-GE-701C

  تعداد روتورها (ملخها): ۲ (یک روتور ۴ پره اصلی و یک روتور ۴ پره در دم)

  بیشینه سرعت: ۲۹۴ کیلومتر بر ساعت

  بیشینه برد: ۵۸۴ کیلومتر

  سقف پرواز: ۵۷۹۰ متر

  نرخ اوج گیری: ۴۷۲ متر بر دقیقه

  آویزگاه: ۴

  تسلیحات: ۲ مسلسل خودکار ۷.۶۲ میلیمتری در طرفین کابین

  تجهیزات و تسلیحات آپشنال: مخازن سوخت خارجی، شانزده موشک ضد تانک هلفایر، سیستم مین ریزی، دو مسلسل ۱۲.۷ میلیمتری گاتلینگ GAU-19، دو مسلسل ۷.۶۲ میلیمتری M240H7 و …

  تعداد بازدید : 287

  امتیاز : 1

  سایز تصویر : ۱۶۳۲x۱۱۲۳

  حجم تصویر : ۹۸۸ کیلوبایت

  تاریخ ارسال : ۲ دی ۱۳۹۳

  بالگرد سیکورسکی UH-60 موسوم به بلک هاوک Sikorsky SH 60 Seahaw

  افرادی که این تصویر را پسندیده اند

 • avatar
 • امتیاز امتیاز تصویر : 1
  لایک کننده‌ها
  Loading علاقه‌مندی

  منتظر نظرات شما هستیم

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  قوانین نظرات : 1-نظرات باید به فارسی نوشته شوند. 2-نظرات باید مربوط به تصویر باشند.

  SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette