ارسال کننده
avatar

 • 3413 تصویر
 • حضرت سعدی *طریقت به جز خدمت خلق نیست / به تسبیح و سجاده و دلق نیست*حضرت حافظ بده تا به رویت گشایند باز / در کامرانی و عمر دراز

  اطلاعات تصویر

  از سال ۲۰۱۰ سربازان آمریکایی به اسلحه دستی جدیدی مجهز شده‌اند که می‌تواند با استفاده از یک مسافت‌ سنج لیزری،هدف را هرجایی که پنهان شده باشد شناسایی کرده و گلوله‌های انفجاری را دقیقا بر فراز سر او پرتاب کند.نیروی نظامی آمریکا اسحله هوشمند جدیدی را معرفی کرده که می‌تواند در جنگ بر علیه طالبان به کمک سربازان این کشور بیاید.

  این اسلحه XM-25 نام دارد و ارتش آمریکا معتقد است با کمک آن می‌توان سرنوشت جنگ‌ها را تغییر داد.این اسلحه از یک سیستم هدایت لیزری بهره می‌گیرد و می‌تواند طوری برنامه‌ریزی شود که گلوله‌های ۲۵ میلی‌متری با قدرت انفجاری بالا را دقیقا بالای سر هدف منفجر کند.ریچارد آدیت که در ساخت این اسلحه برای ارتش آمریکا همکاری داشته،میگوید:”ساخت این اسلحه یک قدم بسیار بلند محسوب می‌شود،چرا که برای اولین بار در یک اسلحه دستی از فناوری‌های هوشمند استفاده شده است”.

  هوشمندی این سلاح به دلیل ریز رایانه ای است که در آن تعبیه شده است.به نحوی که نفر می تواند هر چه بهتر از سلاح خود در موقعیت های گوناگون بهره ببرد.به عنوان نمونه زمانی که سربازان در کمین به دام افتاده اند و زیر آتش نیروی های مخفی شده دشمن قرار دارند،فاصله یاب لیزری به کمک آنها می آید.به کمک روش های محرمانه و پیچیده ی این ابزار قادر خواهند بود فاصله دقیق آتش دشمن را تخمین زده و آنگاه با ابزارآلات مناسب جنگی،دشمن خود را هدف قرار دهند.

  گلوله های موثر و قدرتمند این سلاح توسط امواج رادیویی کنترل می شود و برای اولین بار در افغانستان امتحان شد.نحوه کارکرد این اسلحه این است که گلوله های ۲۵ میلیمتری آن حاوی یک چیپ(chip) هستند که مسافت و محل دقیق هدف را از سامانه هدف گیری لیزری میگیرد تا هدف را به بهترین شکل نابود کند.گلوله های آن طوری برنامه نویسی شده اند که پس از پیمودن یک مسافت خاص خود به خود منفجر شوند. این کمک می کند که دشمنان راحتتر نابود شوند و فرقی نمی کند کجا مخفی شده باشند (پشت دیوار یا سنگر یا هر جان پناه دیگری).

  جالب اینکه این سلاح توانسته شایستگی خود را در بیش از ۲۰۰ عملیات جنگی در کشور افغانستان به اثبات برساند و اینکه این عملیات ها با “پایانی سریع” و به سود نیروهای آمریکایی به اتمام رسیده است. کسب موفقیت چشمگیر در این موارد باعث شده تا ارتش آمریکا ۳۶ قبضه دیگر از سلاح XM-25 را سفارش دهد.

  شاید قیمت ۳۵ هزار دلاری بالای این سلاح غیر منطقی به نظر برسد، اما بهتر است بدانید دلیل اصلی گران بودن XM-25 به خاطر مهماتی است که در آن به کار رفته و نیروی انسانی سازنده آن است.هر تفنگ ۲۵ میلیمتری XM-25 حدود ۶ کیلوگرم وزن داشته و به ازای هر شلیک ۱۰۰۰ دلار بی زبان را دود می کند!

  تنها به کمک افزایش تولید محصول است که کمپانی های جنگ افزار سازی توانسته اند هزینه هر شلیک را تا چند صد دلار کاهش دهند،اما از آنجایی که هنوز قسمت های زیادی از این سلاح با نیروی دست تولید می شود،قیمت آن همچنان بالا است.تنها زمانی که تعداد سفارش های XM-25 بیشتر شده و اجزای متنوع تری از آن را ربات ها بسازند، می توان به کاهش چشمگیر قیمت سلاح و کاربری آن امیدوار بود.طبق تخمینی که کارشناسان زده اند می توان هزینه ی هر شلیک را حداکثر تا ۲۵ دلار ناچیز کاهش داد.

  البته نباید از یاد برد که کارایی XM-25 در مواردی با ۲۰ سلاح معمولی و یا حتی حمله های هوایی برق آسا برابری می کند.با این وجود می توان مدعی بود که این سلاح ۳۵ هزار دلاری دیگر چندان گران قیمت نیست!به عنوان مثال از این پس سربازان برای نابودی تک تیر اندازان دشمن به جای درخواست حمله هوایی از این سلاح کمک خواهند گرفت.

  روش استفاده از این اسلحه به این صورت است که سرباز ابتدا هدف خود را پیدا می‌کند،با لیزر به سمت آن نشانه می‌رود تا به این صورت محدوده هدف مشخص شود،سپس سرباز یک نقطه هدف تنظیم شده دریافت می‌کند.در این هنگام کافی است هدف را تنظیم کرده و ماشه را بچکاند.در این صورت اگر سرباز با لیزر هدفی را در فاصله ۵۴۳ متری مشخص کرده باشد،اسلحه به طور خودکار گلوله را در سمت هدف به فاصله ۵۴۳ متر شلیک می‌کند که این مسافت ممکن است یک،دو یا سه متر کم یا زیاد شود تا گلوله مستقیما روی سر هدف قرار گیرد.(کم و زیاد شدن فاصله خطای اسلحه نیست،بلکه اختلاف فاصله مناسب تا خود هدف برای رساندن بیشترین آسیب است)

  این بدان معناست که این اسلحه را می‌توان در زمانی که هدف در پشت دیوار یا در یک گودال پنهان شده،استفاده کرد و آن را نابود کرد.این اسلحه در حال حاضر در اختیار سربازان آمریکایی مشغول به خدمت در افغانستان قرار گرفته و نیروی مخصوص انگلیسی نیز می‌توانند از آن استفاده کنند.

  XM-25 توسط کمپانی آمریکایی ATK و با کمک کمپانی بسیار مشهور و بسیار بزرگ آلمانی هکلر و کخ طراحی و ساخته شده است .

  نارنجک انداز نیمه خودکار XM-25( در اصطلاح کمپانی:اسلحه هجومی با نارنجک ترکش شونده در هوا ) نتیجه ای مستقیم از طرح آمریکایی XM-29 OICW می باشد که در سال ۲۰۰۴ بدلیل نرسیدن به هدف اصلی متوقف شده و به دو بخش مجزا تقسیم گشت :
  کارابین کوچک ۵.۵۶ میلیمتری XM-8
  نارنجک انداز نیمه خودکار ۲۵ میلیمتری XM-25 به همراه سیستم هدفیابی و کنترل آتش XM-104.

  البته امکان دارد در آینده و پس از تکمیل این دو بخش طرح،ترکیب دو اسلحه بالا به همراه XM-104 جهت ساخت سیستمی جدید صورت پذیرد.هرچند طرح و نقشه کاری آن است که XM-25/XM-104 به عنوان یک سیستم یکپارچه جهت ارتقا قدرت آتش جوخه های پیاده نظام ساخته شده و مورد آزمایش قرار گیرد .

  مهمات ۲۵ میلیمتری قابل برنامه ریزی HEAB(انفجاری شدید ترکش شونده در هوا:High Explosive Air Burst) هنگامی که با مهمات نارنجک اندازهایی چون M203 یا Milkor MK.1 مقایسه می شود دارای برد مفید سه برابر علیه هدف های نقطه ای می باشد.همچنین این نارنجک انداز نسبت به نارنجک انداز های دیگر از قدرت کشندگی و احتمال اصابت بیشتری برخوردار است،چرا که از تجهیزاتی چون سایت هدفگیری در روز و شب با قابلیت مسافت یابی بعلاوه یک کامپیوتر بالستیک که سایت هدفگیری را بطور خودکار بر روی هدف تنظیم نموده و برنامه ریزی نارنجک های ۲۵ میلیمتری برای انفجار دقیق پیش یا پس از هدف را انجام می دهد.

  البته برای پشتیبانی و استفاده بعنوان ضد خودرو قابلیت انفجار ضربه ای این نارنجک ها نیز حفظ شده است.سر جنگی Heap در مهمات ۲۵ میلیمتری بکار گرفته شده در XM-25 در اسلحه XM-307 OCSW هم بکار رفته است،اما فشنگ گوچکتر شده تا سرعت گلوله و لگد کمتری داشته باشد.به غیر از مهمات HEAP برای XM-25 انواع مهامت دیگر نیز عرضه می شود.مهمات FAE/ترموباریک و HEAT( ضد زره با نفوذ ۵۰ میلیمتر) با فیوز ضربه ای و بعنوان ضد نفر و ضد خودرو و همچنین مهمات ترکش شونده و مهمات آموزشی با کشندگی کمتر.

  بدلیل اینکه XM-25 یک اسلحه انفرادی محسوب می شود،سرباز نارنجک اندازی که این اسلحه را حمل می کند باید اسلحه دفاعی دیگری همچون M4 کاربین یا سلاح کمری با خود داشته باشد.طرح کنونی آن است که یک جوخه ۲ سرباز نارنجک انداز مسلح به XM-25 داشته باشد و این نکته قابل ذکر است که نارنجک انداز XM-25 جایگزین اسلحه های سبکی چون M249SAW و نارنجک اندازهای قابل نصب در زیر لوله ای چون M203 نخواهد بود.

  هم اکنون تعدادی از نمونه های اولیه این اسلحه در افغانستان و علیه طالبان توسط نیروهای آمریکایی در حال استفاده می باشند.گزارش شده که این اسلحه جهت نابودی مهاجمانی که از جان پناه های خود به سمت نیروهای آمریکایی شلیک می کرده اند،کاربرد بسیار مفیدی داشته است.سربازان آمریکایی لقب “Punisher” را به این اسلحه داده اند.

  XM-25 اسلحه نیمه خودکاریست که با فشار گاز باروت مسلح می شود.
  محل تغذیه و خشاب این اسلحه بولپاپ در نزدیک قنداق قرار می گیرد.
  غلاف های اسلحه از پلیمر فشرده و مقاوم ساخته شده و محل خروج پوکه در هردو سمت سلاح تعبیه شده است.اگرچه در زمان استفاده، تنها یکی از آنها باز می باشد و دیگری بوسیله یک سرپوش بطور کامل بسته می شود.این قابلیت به سرباز نارنجک انداز اجازه می دهد در صورت لزوم با دست چپ یا با دست راست شلیک کند.

  بالای اسلحه بوسیله ریل پوشانده شده است که بر روی این ریل سایت XM-104 TA/FCS قرار می گیرد.پس از آنکه اطلاعات مسافت هدف به قسمت برنامه ریزی اسلحه داده شد،فیوز انفجاری نارنجک برنامه ریزی می شود تا پس از زمان تعیین شده پس از شلیک منفجر شود.سایت XM-104 با باتری کار می کند و چون نارنجک های این اسلحه بصورت اتوماتیک بر روی فیوز ضربه ای تنظیم شده اند،در صورت تمام شدن شارژ یا خرابی باتری،همچنان می توان به شلیک ادامه داد.

  Christopher Lehner،سرگروه پروژه این سلاح از آن به عنوان تغییر دهنده بازی یاد کرده و گفته است که شکی نیست که کشور های دیگر و ارتش های دیگر هم به زودی تلاش می کنند تا از آن کپی برداری کنند. او انتظار دارد که ارتش حداقل ۱۲۵۰۰ قبضه از این سلاح را برای مرحله بعدی سفارش دهد که این برای همه سربازانی که در پیاده نظام و گروه های ویژه هستند کفایت می کند.
  Christopher Lehner همچنین گفته است که ما با این سلاح امان دشمنان خود را برای همیشه خواهیم برد.تاکتیک ها باید عوض شده و دوباره نوشته شوند زیرا تنها کاری که دشمنان می توانند بکنند فرار کردن است.

  این اسلحه برای هر نوع جنگی عالی به نظر می رسد،خصوصا برای جنگ خیابان به خیابان که سربازان آمریکایی آن را در افغانستان تجربه میکنند که دشمنان آنها در پشت دیوار ها پنهان میشوند.
  دقت انفجار این سلاح باور نکردنی است به صورتی که اگر سرباز سلاح را برای انفجار در یک متری هدف تنظیم کرده باشد درست در همان یک متری هدف منفجر میشود.

  به گفته سازندگان سلاح XM-25 احتمال زدن هدف را نسبت به سلاحهای کنونی تا ۵۰۰ درصد(۵ برابر) افزایش خواهد داد.

  ویژگی ها:

  کشور سازنده:آمریکا(هکلر و کخ نیز در ساخت این سلاح همکاری داشته ولی این سلاح در ارتش آلمان استفاده نمیشود و مخصوص نیروهای آمریکاییست)
  کمپانی های سازنده:ATK آمریکا و هکلر و کخ آلمان
  سال ورود به خدمت:۲۰۱۰
  کالیبر: ۲۵×۴ میلیمتر
  نوع:نیمه خودکار،تغذیه با خشاب
  وزن خالی:کمتر از ۵.۴۵ کیلوگرم(برخی منابع ۶.۳۵ کیلوگرم )
  طول:۷۳.۷ سانتی متر
  برد مفید:بیش از ۵۰۰ متر علیه اهداف نقطه ای و بیش از ۷۰۰ متر علیه اهداف محیطی
  برد نهایی :۱۰۰۰ متر
  ظرفیت خشاب:۶ تیر

  از سال ۲۰۱۰ سربازان آمریکایی به اسلحه دستی جدیدی مجهز شده‌اند که می‌تواند با استفاده از یک مسافت‌ سنج لیزری،هدف را هرجایی که … ادامه مطلب

  تعداد بازدید : 1,076

  امتیاز : 6

  سایز تصویر : ۲۵۶۰x۱۶۰۰

  حجم تصویر : ۱.۲ مگابایت

  تاریخ ارسال : ۸ مرداد ۱۳۹۳

  اسلحه اتوماتیک خفن XM-25

  افرادی که این تصویر را پسندیده اند

 • avatar
 • امتیاز امتیاز تصویر : 6
  لایک کننده‌ها
  Loading علاقه‌مندی

  3 نظر در “اسلحه اتوماتیک خفن XM-25

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  قوانین نظرات : 1-نظرات باید به فارسی نوشته شوند. 2-نظرات باید مربوط به تصویر باشند.

  SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette

  • avatar

   خیلی هم خفن Yes

   • avatar

    ان شاء الله حسین اقا یه روز جوتیکس اپلود ویدیو بذاره اون موقع ببین چه ویدیو هایی که از موضوغ میلیتاری نمیذارم Yes