ارسال کننده
avatar

 • 3413 تصویر
 • حضرت سعدی *طریقت به جز خدمت خلق نیست / به تسبیح و سجاده و دلق نیست*حضرت حافظ بده تا به رویت گشایند باز / در کامرانی و عمر دراز

  اطلاعات تصویر

  جنگنده چهار ملیتی (یورو فایتر تایفون)هواپیمایی با بالهای دلتا و پیش بال و با قابلیت فراتر از میدان دید ،رزم هوایی نزدیکو هوا به زمین است.

  این جنگنده توانایی پرواز سوپر کروز را دارد به طوری که بدون استفاده از پس سوز می تواند با سرعت بالای صوت (بیش از یک ماخ)به مدت زیادی پرواز کند.

  مرکز اصلی توسعه و ساخت یورو فایتر در مونیخ واقع شده است که شامل کنسر سیومی متشکل از BAE systemsاز بریتانیا،EADSاز آلمان،‍CASAاسپانیا وآلینا ایرو ناتیکا از ایتالیا است.

  همچنین موتور EJ200این جنگنده نیز توسط شرکتEurojetطراحی و ساخته شده است که آن نیز متشکل از کنسر سیومی از چهار شرکت کشورهای فوق است .

  در ژانویه ۱۹۹۸چهار کشور قرار دادی برای تحویل ۶۲۰فروند یورو فایتر به امضا رسانیدندکه اولین که اولین سری از جنگنده ها طی سالهای ۲۰۰۳و۲۰۰۴ به ترتیب به اسکادران های عملیاتی نیروهای هوایی آلمان ، اسپانیا ، ایتالیا و بریتانیا تحویل داده شوند . از اولین مشتریان خارجی این جنگنده می توان به اتریش و یونان اشاره کرد و ناگفته نماند که این جنگنده در ژوئن۲۰۰۴توسط نیروی هوایی سنگاپور مورد بررسی قرار گرفت.

  طراحی

  در ساختمان این جنگنده به طور گسترده از مواد کامپوزیت فیبر کربن ، پلاستیک تقویت شده با شیشه، آلومینیوم لیتیم ، تیتانیم و آلومینیوم ریخته ، استفاده شده است . قابلیت پنهان کاری راداری (stealth) این هواپیما شامل مقطع کم راداری از مقابل ، حس گرهای غیر فعال و امکان پرواز سوپر کروز بوده که آنرا از دید رادارهای دشمن مخفی می دارد.

  ترکیب پیش بال / دلتا به میزان زیادی از نظر آیرود ینامیکینا پایدار استکه همین ناپایداری باعث چابکی فوق العاده ای به خصوص در پرواز ما فوق صوت به ارمغان آورده است.

  باید خاطر نشان ساخت که ترکیب پیش بال /دلتا در بهبود لیفت به دراگ نیز تأثیر مثبتی در این جنگنده داشته است . خلبان ، هواپیما را توسط یک سیستم کامپیوتری پرواز با سیم در پرواز کنترل می کند که این سیستم به صورت تصنعی پایداری هواپیما را به وجود آورده است و ناپایداری های محیطی را نیز از بین می برد . پیش بالهای تمام متحرک وفلپرون های داخلی و خارجی کنترل RoleوPitchرا امکانپذیر کرده وYawتوسط سکان عمودی انجام می گیرد . اسلتهای اتوماتیک لبه حمله نیز کمبر بال را در زوایای حمله بالا افزایش می دهند . این جنگنده در اصل تک سر نشینه بوده که برای مقاصد آموزشی نوع دو سرنشینه آن نیز ساخته شده است .

  کاکپیت

  سیستم کنترل خلبان شامل کنترلهای صوتی،اهرم گاز و استیک است.برای دسترسی سریع خلبان ،اهرم گاز و استیک ۲۴ حالت شستی فرمانهای ورودی را در جای خود قرار داده اند که شامل شستی های حس گرها ،تسلیحات ،سیستم مدیریت کمک های دفاعی و هندلینگ پرواز هستند.

  سیستم صوتی نیز این امکان را به خلبان می دهد که در گیرو دار نبرد فرمانهی ورودی به سیستم های هواپیما را با صدای خود اجرا کند .کلاه خلبان و همچنین نمایشگر سر بالا تمام اطلاعات پروازی ،علائم مربوط به تسلیحات وتصاویر ما دون قرمز را به صورت مشترک نمایش می دهد .کاکپیت به سه نمایشگر چند منظوره یر پایین مجهز می باشد که موقعیت تاکتیکی ،وضعیت سیستمها و نقشه را نمایش می دهند .از تجهیزات دیگر می توان هشدار نزدیک به زمین را نام برد.

  تسلیحات

  یورو فایتر تایفون مجهز به توپ چرخان ۲۷ میلیمتری داخلی مائو زر و ۱۳ محل برای حمل تسلیحات می باشد .۴عدد در زیر هر کدام از بالها ،۵ عدد درزیر بدنه قرار گرفته اند. یک سیستم مدیریت تسلیحات نیز در تمام شرایط انتخاب ،شلیک و وضعیت آنها را تحت نظارت خود دارد.

  در نقش جنگنده برتر هوایی ۶ موشک فراتر از دید میا ن برد آمرام را در محل های نیمه پنهان بدنه و ۲ موشک کوتاه برد آسرام را در پایلون های بیرونی حمل خواهد کرد.امکان استفاده از موشکهای متئورکه دارای موتور رم جت هستند برای این جنگنده در نیروی هوایی بریتانیا وجود دارد .

  در نقش باز دارندگی هوایی نیز مجهز به ۴ آمرام ،۲آسرام ،۲ موشک کروزو ۲ موشک ضد رادار می باشد .برای سرکوب دفاع هوایی دشمن مجهز به ۴آمرام ،۲آسرام و ۶ موشک ضد رادارمی باشد .
  در نقش چند منظوره نیز این جنگنده ۳آمرام،۲آسرام،۲موشک ضد رادار و ۲ بمبGBU-24 PUVرا حمل می کند .

  برای ماموریتهای پشتیبانی هوایی نزدیک نیز به ۴آمرام،۲آسرام و ۱۸ موشک ضد زره بریم استون مجهز خواهد شد و در نهایت در عملیاتهای ضربتی دریایی ۴آمرام،۲آسرامو ۶ موشک ضد کشتی با خود حمل می کند .انتظار می رود در نوع انگلیسی آن امکان حمل و شلیک موشکهای کروز استو رم و اسکالپ را نیز داشته باشند .نوعی موشک مادون قرمز IRIS-Tساخت آْْلمان نیز از سال ۲۰۰۵ توسط دیگر یورو فایتر های آلمان و اسپانیا و ایتالیا قابل حمل شد ه است.

  جنگ الکترونیک و اقدامات متقابل

  این تجهیزات شامل ساب سیستم کمک دفاعی هواپیما(DASS)بوده که انواع تهدیدات دشمن را ارزیابی و اولویت بندی می کند .ساب سیستم متشکل از ضد اقدامات الکترونیکی و ساپورت ،هشدار نزد یکی موشک از جلو و پشت سر ،تله موشکی کششی که قابلیت کشیده شدن از پشت هواپیما در سرعت بالای صوت رانیز دارد و پخش کنندهای Chaffو Flareمی باشد و سیستم ایو نیکی هواپیما نیز بر اساس شاهراه فیبر نوری انتقال داده های استاندارد ناتو ساخته شده است.

  رادارها و حس گر ها

  این هواپیما مجهز به رادار پالس داپلر CAPTORچند حالته و باند ایکس بوده که توسط کنسر سیو م یورو رادار تهیه شده است رادار چند حالته دارای سه کانال پردازش بوده که کانال سوم برای کلاس بندی عوامل انتشار پارازیت ،حذف سیگنالهای ناخواسته و نولینگ لوپ های مجاور به کار می رود .تجهیزات ردیابی از طریق آشکار ساز امواج مادون قرمز نیز در سمت چپ جلو کاناپی نصب شده است .این سیستم در نقش هوا به هوا به عنوان یک سیستم منفعل جستجو و ردیابی هدف مورد استفاده قرار می گیرد .در نقش هوا به زمین نیز توانایی شناسا یی اهداف چند گانه را دارا می باشد .این سیستم مستقیما به کلاه خلبان متصل می باشد .

  موتور

  این پرنده به ۲ موتورEJ200مجهز بوده که هر کدام کششی برابر ۹۰کیلونیوتن در حالت پس سوز و ۶۰کیلو نیوتن در حالت خشک تولید می کنند .توربین تک مرحله ای در موتور یک فن سه مرحله ای و کمپرسور فشار بالای ۵ مرحله ای را می چر خاند .

  این جنگنده با این که یکی از پیشرفته ترینها در جهان است اما در برابر رقبایی مانند F-22 و جنگندهای نسل ۵ روسی حرفی برای گفتن ندارد .

  چون این هواپیما، جنگنده ای نسبتاً سبک و در عین حال نیرومند می باشد، برای برخاست تنها به ۷۰۰ متر باند پروازی احتیاج دارد. قابل توجه است که این هواپیما نیز مانند اکثر جنگنده های اروپایی از بالهای دلتا یا مثلثی شکل بهره می برد و به این جهت که در انتهای آن سکان افقی یا دم هواپیما وجود ندارد، این سکان به قسمت جلو منتقل شده و اصطلاحاً «کانارد» نامیده می شود.

  البته سیستم کانارد و بالهای دلتا شکل مزیت هایی چون دیر استال یا وامانده شدن را دارند اما به دلیل نقایص و عیب های دیگری که دارند، هواپیماهای آمریکایی از این نوع طراحی استفاده نمی کنند. در این هواپیما جمعاً ۱۳ مقر سلاح یا پایلون در نظر گرفته شده که ۵ عدد آنها زیر بدنه و ۸ عدد در زیر بال ها قرار گرفته اند.

  این هواپیما، می تواند در این مقرها از موشک های کوتاه برد هوا به هوا نظیر Aim-9 سایدوایندر و یا موشک های میان برد نظیر Aim-120 آمرام برای نبرد های هوایی و از بمب ها و موشک های ضد زره هدایت لیزری بهره جوید.

  نیروی هوایی سلطنتی بریتانیا، به منظور جایگزین سازی این هواپیما با هواپبماهای قدیمی تورنادو اف-۳ و جاگوار تعداد ۲۳۲ فروند از این هواپیما را سفارش داده که تحویل این هواپیما ها از سال ۲۰۰۲ آغاز شده و تا سال ۲۰۱۴ ادامه خواهد یافت. در کل، خلبانان این هواپیما، پرواز با این جنگنده را نشاط آور توصیف کرده و پرواز با آن را به هر خلبان نظامی توصیه می کنند.

  جنگنده چهار ملیتی (یورو فایتر تایفون)هواپیمایی با بالهای دلتا و پیش بال و با قابلیت فراتر از میدان دید ،رزم هوایی نزدیکو هوا … ادامه مطلب

  تعداد بازدید : 641

  امتیاز : 1

  سایز تصویر : ۱۹۲۰x۱۰۸۰

  حجم تصویر : ۳۸۱ کیلوبایت

  تاریخ ارسال : ۲۰ اسفند ۱۳۹۲

  جنگنده تایفون

  افرادی که این تصویر را پسندیده اند

 • avatar
 • امتیاز امتیاز تصویر : 1
  لایک کننده‌ها
  Loading علاقه‌مندی

  منتظر نظرات شما هستیم

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  قوانین نظرات : 1-نظرات باید به فارسی نوشته شوند. 2-نظرات باید مربوط به تصویر باشند.

  SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette