تبلیغ
توضیحات تصویر

میگ-۳۱ نوع ارتقا یافته و جایگزین میگ-۲۵ میباشد که در زمان خود بی رقیب بود.

بی شک میگ-۳۱ پرقدرتمندترین رهگیر روسیه و در کل جهان میباشد که توانایی رهگیری همزمان چندین جنگنده مهاجم را دارا میباشد و نیز اولین جنگنده عملیاتی شوروی با توانایی نگاه به پایین و شلیک به پایین میباشد.

این جنگنده از راداری بسیار قوی با نام Zaslon بهره میبرد که به فاکس هوند این امکان را میدهد تا همزمان به ۴ (در مدلهای اولیه) هدف حمله کند و نیز دیگر جنگنده های دشمن را تحت کنترل داشته باشد.

طبق نظر بعضی کارشناسان این رادار قویترین و بهترین رادار جهان میباشد که حتی میتواند استیلث را هم شناسایی کند!

پیشرفت و توسعه
میگ-۲۵ موسوم به روباه شکاری یا Fox bat، به دلیل سرعت وحشتناکی که حین پرواز بدان دست می‏یافت‏، باعث نگرانی فراوانی در محافل نظامی غرب شده بود. اما، میگ۲۵، قابلیتهای مورد نظر در طراحی یک هواپیمای شکاری را فدای دست یابی به سرعت، ارتفاع بالا و نرخ اوج‏گیری (rate of climb) کرده بود.
میگ۲۵، فاقد قابلیت مانورپذیری به هنگام رهگیری در سرعتهای بالا بود و برای پرواز در ارتفاعات کم مشکل داشت. تشنگی شدید موتورهای غول‏پیکر توربوجت آن به مصرف سوخت، باعث کاهش بسیار زیاد برد رزمی این هواپیما، به هنگام پرواز در سرعتهای فراصوت می‏گشت.

بزرگترین مشکل موتورهای توربوجت جنگندهء MiG-25، این بود که پس از پرواز با سرعت حدود ۳ ماخ، موتورهای آن آسیب شدید می‏دیدند و باید تعویض می‏شدند!

رادار MiG-25)نسبت به زمان خود) آن قدر قدرتمند طراحی شده بود که بتواند از پس اقدامات متقابل الکترونیکی (ECM) جنگنده‏های دشمن برآید.

این رادار توسط لامپ‏های خلاء (vacuum tubes) کار می‏کرد که از نظر استانداردهای غربی، بسیار عجیب و پیش پا افتاده یه نظر می‏رسید؛ هرچند که این رادار، در زمان خود، برای اتحاد شوروی بسیار کارآمد بود و سالها در نیروی هوایی شوروی خدمت کرد.
مهمترین نکته‏ای که در طراحی این رادار لحاظ شده بود، مقاومت آن در برابر خسارات احتمالی ناشی از پالس‏های الکترومغناطیسی ساطع شده به واسطهء انفجارات هسته‏ای بود. با این حال، فاکس‏بت، در عمل ثابت کرد که در ماموریتهای شناسایی، بسیار موفق‏تر از رهگیری هواپیماها عمل می‏کند.
در اواسط دههء ۱۹۷۰، جایگزین میگ۲۵، طراحی و ساخته شد.

MiG-25 R

کار طراحی هواپیمای جایگزین میگ۲۵ با کد Ye-155MP (در زبان روسی با نام: Е-۱۵۵МП) ادامه یافت و نخستین پرواز هواپیمای نمونه، به تاریخ ۱۶ سپتامبر ۱۹۷۵ به انجام رسید. اگرچه در نگاه اول به نطر می‏رسید هواپیمای جدید، به یک میگ۲۵ کشیده‏تر شباهت زیادی دارد؛ (زیرا بدنهء اصلی آن، جهت امکان‏پذیری نصب کابین متصدی رادار، کشیده‏تر طراحی شده بود) ولی در مجموع، یک هواپیمای جدید به حساب می‏آمد.

محدودیت فنی صنایع اتحاد شوروی، باعث شده بود که در ۸۰ درصد از ساختمان میگ۲۵ از آلیاژ فولادی نیکل (nickel steel) استفاده شود؛ اما در طراحی هواپیمای Ye-155MP میزان استفاده از تیتانیوم دو برابر شده و در ۱۶ درصد ساختمان هواپیما از این فلز مقاوم استفاده شده بود. همچنین حجم آلومینیم استفاده شده ۳ برابر شده و ۳۳ درصد ساختمان هواپیما را شامل می‎‏شد. همهء این عوامل، باعث کاهش وزن هواپیمای جدید می‏شدند.
همچنین بدنهء جدید، بسیار مقاوم بود و نرخ بارگذاری سرعت مافوق صوت (supersonic load ratings) به عدد ۵ افزایش یافته بود که این رقم در میگ۲۵ معادل ۴.۵ بود. نکتهء بسیار مهم این بود که اکنون، پرواز مافوق صوت در ارتفاعات بسیار پائین، محقق می‏گشت. حجم مخازن سوخت افزایش یافته بود و همچنین موتورهای بسیار موثر و جدید توربوفن، با نرخ کنارگذار پائین (Low-Bypass-Ratio)، نصب شده بودند.

اما مهمترین پیشرفت انجام شده، معرفی یک رادار بسیار پیشرفته با توانایی درگیری در دیدبالا (look-up) و دید پائین (look-down) بود. این ویژگی، امکان درگیری با اهدافی که در ارتفاع بالاتر و یا ارتفاع پائین‏تر در حال پرواز بودند را به هواپیما می‏بخشید. همچنین رادار جدید، به خوبی قادر به رهگیری و شناسایی همزمان چند هدف بود.

بالاخره، اتحاد شوروی، مجهز به یک هواپیمای رهگیر شد که توانایی درگیری با هواپیماهای مهاجم غربی را در فواصل بسیار دور، محقق می‏ساخت. هواپیمای جدید، همچنین باعث تغییر سیاست دفاع هوایی اتحاد شوروی شد، زیرا رادار پرقدرت نصب شده در این هواپیما، باعث استقلال عمل خدمهء پروازی از رادارهای کنترل زمینی (GCI) می‏شد.
GCI مخفف عبارت Ground-Controlled Interception و به معنی «رهگیر کنترل زمینی» می‏باشد.

ویکتور بلنکو

میگ۳۱، همانند سلف خود میگ۲۵، به زودی در احاطهء اخبار و شایعات گوناگون در باب طراحی و قابلیت‏هایش قرار گرفت. ستوان ویکتور بلنکو (Viktor Belenko) خلبان ناراضی روسی بود که به سال ۱۹۷۶، با یک فروند MiG-25P به ژاپن گریخت و در نهایت، به ایالات متحده پناهنده شد( مراجعه به قسمت میگ -۲۵ ).

دانسته‏های مقامات نظامی غرب از هواپیمای جدید شوروی، مبتنی بر اطلاعاتی بود که توسط بلنکو به آنها ارائه شده بود.

سوپر فاکس‏بت

بلنکو در مورد یک هواپیمای جدید دو نفره صحبت کرد که در آیندهء نزدیک و با نام Super Foxbat عرضه خواهد شد و دارای قابلیت رهگیری و شکار موشکهای کروز خواهد بود. مطابق اظهارات بلنکو، رهگیر جدید، قرار بود دارای ورودی‏های هوای موتور، مشابه MiG-23 باشد، که در حقیقت میگ۳۱، فاقد چنین چیزی بود یا حداقل در نمونه‏هایی که به تولید انبوه رسیدند، چنین مسئله‏ای دیده نشد.

به هنگام انجام آزمایشات پروازی در مرکز تست پرواز ژوکوفسکی (Zhukovsky flight test center) در نزدیکی شهر Ramenskoye، یک هواپیمای جدید توسط ماهواره‏های جاسوسی، مورد شناسایی و تصویربرداری قرار گرفت. تصاویر ثبت شده، به مرکز دریافت اطلاعات در بهشهر (ایران) منتقل گشت و از طریق ماموران سازمان امنیت ایران، در اختیار مقامات ارشد CIA قرار گرفت. تفسیر تصاویر دریافت شده، وجود یک جنگندهء رهگیر جدید روسی را با بالهای «متمایل به عقب» آشکار ساخت. هواپیمای کشف شده با کد رمز Ram-K نامیده شد. اما سرانجام هواپیمای کشف شده، سوخوی-۲۷ یا Sukhoi Su-27 نامیده شد که به طور کاملن آشکاری، یک طرح غیرمرتبط با میگ۳۱ بود.

تولید انبوه میگ۳۱ به سال ۱۹۷۹ آغاز شد و اولین مدل‏های عملیاتی، به سال ۱۹۸۲ وارد سازمان خدمت در نیروی دفاع هوایی اتحاد شوروی موسوم به PVO یا (Soviet Anti-Air Defense) شدند. اولین عکسبرداری انجام شده از این هواپیما، به سال ۱۹۸۵ و توسط یک خلبان نروژی، بر فراز دریای بارنتس (Barents Sea) محقق گشت. ضمن اینکه ردپای وجود میگ۳۱، در حین انجام پاره‏ای از ماموریتهای بسیار دوربرد یافت شد.

فروپاشی شوروی = فروپاشی میگ۳۱
به دنبال فروپاشی شوروی، بودجهء تخصیص یافته برای تهیهء قطعات یدکی و نگهداری ادوات نظامی نیز دچار فروپاشی شد. بسیاری از اسکادرانهای نیروی هوایی شوروی، قادر به حفظ هواپیماهای مجموعهء خود، نشدند. به سال ۱۹۹۶، تنها ۲۰ درصد از هواپیماهای میگ۳۱ برجای مانده از دوران سابق، قادر به خدمت بودند؛ با این حال تا اوائل سال ۲۰۰۶، به دنبال اجرای سیاستهای جدید اقتصادی توسط پرزیدنت پوتین، این رقم در نیروی هوایی روسیه (VVS) به ۷۵ درصد افزایش یافت.

تاکنون، حدود ۵۰۰ فروند میگ۳۱ تولید شده است که حدود ۳۷۰ فروند از آنها در نیروی هوایی روسیه در حال خدمت هستند. ۳۰ فروند نیز پس از فروپاشی شوروی، در قزاقستان برجای مانده‏اند که گمان نمی‏رود عملیاتی باشند.

از نظر سیستم رانش نیز میگ-۳۱ از دو موتور توربوجت با پس سوز D-30F6 بهره میبرد که هر کدام تراستی برابر ۹۳KN تولید مینمایند و با آنها فاکس هوند سرعتی برابر با ۳ برابر صوت پیدا میکند! طراحی و شکل ظاهری میگ-۳۱ بسیار شبیه به میگ-۲۵ میباشد و دقیقا مانند آن دارای ۲ جایگاه تسلیحات در زیر هر بال و یکی در انتهای بال به اضافه ۴ جایگاه در زیر بدنه هواپیما میباشد. در دهه ۱۹۹۰ با توجه به قدرتمندتر شدن جنگنده های غربی روسیه فاکس هوند های خود را ارتقا داد که تواناییهای میگ-۳۱ بسیار بهتر و بیشتر از قبل شد که امروزه این مدل با نام MiG-31BM شناخته میشود. MiG-31BM دارای آیونیکی بسیار قویتر از نسلهای قبلی خود میباشد و میتواند به راحتی با اهداف هوایی یا زمینی درگیر شود. و نیز به واسطه رادار پرقدرت خود میتواند همزمان ۲۴ جنگنده دشمن را شناسایی کرده و با ۶ تا از آنها درگیر شود! این رادار جدید همچنین میتواند به نحو احسن اهداف زمینی را نیز شناسایی کند. در ادامه با مشخصات MiG-31A آشنا میشوید :

MiG-31A

کشور سازنده : شوروی سابق
هواپیماهای مشابه : MiG-25 , F-14 , F15
تعداد سرنشین : ۲ نفر
ماموریت اصلی : رهگیر تمام آب و هوایی + ایجاد امنیت هوایی
طول : ۲۱.۵ متر
طول بال : ۱۴ متر
ارتفاع : ۶.۶ متر
حداکثر سرعت : ۳ ماخ
وزن خالی : ۲۲ تن
وزن استاندارد : ۳۷ تن
حداکثر وزن : ۴۷ تن
نوع و قدرت موتور : دو موتور توربوجت با پس سوز D-30F6 هر کدام با تراست ۹۳ کیلو نیوتن
حداکثر تحمل G : در سرعتهای فراصوت +۵ جی
حداکثر برد : ۳۳۰۰ کیلومتر
شعاع عملیاتی : ۷۲۰ کیلومتر
ارتفاع پرواز : ۲۵ کیلومتر
ارتفاع پرواز از سطح دریا : ؟
مدت زمان برای رسیدن به ارتفاع ۲۰ کیلومتری : ۸ دقیقه و ۵۴ ثانیه
قابلیت سوختگیری هوایی : ندارد
حسگرها : LD/SD TWS radar, possible IRST, RWR (رادار Zaslon S-800 با برد ۲۰۰ کیلومتر)
نوع تسلیحات : یک قبضه توپ ۲۳ میلی متری GSh-6-23 + موشکهای هوا به هوای R-33 , R-40 , R-60 , R-73

MiG-31BM

این مدل در بسیاری جهات شبیه مدلهای قبلی است و در اینجا فقط نکات مهم را بیان میکنم.
نوع رادار : Zaslon-M با برد ۴۰۰ کیلومتر و توانایی شناسایی استیلت ، همزمان ۲۴ هدف را شناسایی و به ۶ تا از آنها حمله میکند و بقیه را نیز تحت نظر دارد.
توانایی جنگ الکترونیک : دارای سیستم مدرن ECM و ضد ECM
آیونیک این مدل بسیار پیشرفته تر از مدلهای قبلی است.
نوع تسلیحات :
یک قبضه توپ ۲۳ میلی متری GSh-6-23
موشکهای هوا به هوای R-27 , R-33 , R-37 , R-40 , R-60 , R-73 , R-77
موشکهای هوا به زمین Kh-31P , Kh-58
قیمت میگ-۳۱ بی ام : ۴۰ میلیون دلار

توضیحاتی چند در مورد موشکهای هوا به هوای قابل حمل توسط میگ-۳۱ :
R-27 با برد ۷۰ الی ۱۷۰ کیلومتر ، حداکثر سرعت هدف : ۳۶۰۰ Km/h
R-33 با برد ۱۶۰ کیلومتر ، حداکثر سرعت هدف : ۳۷۰۰ Km/h
R-37 با برد ۳۰۰ ، حداکثر سرعت هدف : ؟
R-40 با برد ۵۰ کیلومتر ، حداکثر سرعت هدف : ؟
R-60 با برد ۱۰ کیلومتر ، حداکثر سرعت هدف : ؟
R-73 با برد ۴۰ کیلومتر ، حداکثر سرعت هدف : ۲۵۰۰ Km/h
R-77 با برد ۹۰ الی ۱۶۰ کیلومتر ، حداکثر سرعت هدف : ۳۷۰۰ Km/h

چگونگی ظرفیت حمل موشکهای هوا به هوا در MiG-31BM :

A) 8 R-33 & 2 R-60 or R-73
B) 6 R-33 & 2 R-40 & 2 R-60 or R-73
C) 4 R-33 & 4 R-40 & 2 R-60 or R-73
D) 4 R-33 & 4 R-73 & 2 R-40 & 2 R-60 or R-73

مشخصات عمومی

خدمه: دو(خلبان و متخصص سیتمهای جنگ‌افزاری)
طول: ۲۲/۶۹ متر (۷۴ ft 5 in)
پهنای بال: ۱۳/۴۶ متر (۴۴ ft 2 in)
ارتفاع: ۶/۱۵ متر (۲۰ ft 2 in)
بال: مساحت ۶۱/۶ مترمربع (۶۶۳ ft²)
وزن خالی: ۲۱۸۲۰ کیلو (۴۸,۱۰۰ lb)
وزن بارگیری: ۴۱۰۰۰ کیلو (۹۰,۴۰۰ lb)
بیشینه وزن برخاست: ۴۶۲۰۰ کیلو (۱۰۱,۹۰۰ lb)
پیشرانه: ۲× سولوویف د-۳۰ توربوفن با پس سوز
نیرو ی خشک: ۹۳ کیلو نیوتن (۲۰,۹۰۰ lbf) هرکدام
نیرو با پس سوز ۱۵۲ کیلو نیوتن (۳۴,۱۷۲ lbf) هرکدام
عملکرد

سرعت بیشینه:
ارتفاع بالا: ۲.۸۳ ماخ (۱۸۶۰ کیلومتربرساعت)
ارتفاع پایین: ۲.۱ ماخ (۱۵۰۰ کیلومتربرساعت)
شعاع عملیاتی: ۷۲۰ کیلومتر (۴۵۰ mi) at Mach 2.35
برد ترابری: ۳۳۰۰ کیلومتر (۲,۰۵۰ mi)
سقف پروازی: ۲۰۶۰۰ متر (۶۷,۶۰۰ ft)
نرخ اوج‌گیری: ۲۰۸ متر بر ثانیه (۴۱,۰۰۰ ft/min)
بارگیری بال: ۶۶۵ کیلوبر مترمربع (۱۳۶ lb/ft²)
نسبت نیرو به وزن: ۰/۸۵
حداکثر بارگیری نیروی جی: ۵ g
جنگ‌افزار

یک توپ ۲۳ میلیمتری GSh-6-23
۴ جایگاه زیربدنه برای موشکهای ویمپل آر-۳۳ (آ-۹ آموس) یا ۶ جایگاه برای موشکهای دوربرد ویمپل آر-۳۷ (آآ-ایکس-۱۳ ارو) فقط در میگ-۳۱ام/ام بی
۴ پیلون زیر بال برای:
دو موشک میان برد بیس نوات آر-۴۰ (آآ-۶ آکرید)
چهار موشک کوتاه برد فروسرخ آر-۷۳ (آآ-۱۱ آرچر) یا آر-۶۰ (آآ-۸ آفید)
چهار موشک دوربرد آر-۷۷ (آآ-۱۲ آدر).
بعضی هواپیماها توان حمل موشکهای ضدراداری کا-اچ-۳۱ و کا اچ-۵۸ را نیز دارند.
میگ-۳۱

نوع هواپیما

هواپیمای رهگیر

شرکت سازنده

میگ

تاریخ نخستین پرواز

۱۶ سپتامبر ۱۹۷۵

تاریخ رونمایی

۱۹۸۲

وضعیت کنونی

فعال

بکارگیرنده(ها)

نیروی هوایی روسیه
نیروی هوایی قزاقستان

تعداد ساخته‌شده

۵۰۰ فروند

بهای هر فروند

۵۷ الی۶۰ ملیون دلار آمریکا

توسعه یافتهٔ

میگ-۲۵

میگ-۳۱ نوع ارتقا یافته و جایگزین میگ-۲۵ میباشد که در زمان خود بی رقیب بود. بی شک میگ-۳۱ پرقدرتمندترین رهگیر روسیه و در … ادامه مطلب

اطلاعات تصویر
1 Star امتیاز تصویر : 1

تعداد بازدید : 484
1 Star امتیاز تصویر : 1
سایز تصویر : ۱۶۰۰x۱۰۶۷
حجم تصویر : ۱۶۵ کیلوبایت
تاریخ ارسال : ۱۵ اسفند ۱۳۹۲
اطلاعات نویسنده
avatar
 • کاربر
 • 3413 تصویر
 • حضرت سعدی *طریقت به جز خدمت خلق نیست / به تسبیح و سجاده و دلق نیست*حضرت حافظ بده تا به رویت گشایند باز / در کامرانی و عمر دراز

  دانلود دیگر سایز ها
  امروز ۳۰ مهر ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۷ ب٫ظ
  تصاویر درخواستی شما
  اخبار و آمار گالری
  • ۴۱ تصویر در انتظار
  • ۲۷۷۴۹ تصویر
  • ۱۹۵۶۰دیدگاه
  • ۱۹۷۴نفر عضو
  • تولد : ۲۱ فروردین ۱۳۹۱
  برترین تصاویر هفته گذشته
  افراد آنلاین
  نفرات آنلاین : 34 نفر

  22 مهمان و 12 ربات
  بایگانی تاریخ خورشیدی
  جنگنده mig 31
  جنگنده mig 31
  Processing your request, Please wait....
  کد وبلاگ
  لینک پست (HTML) :
  تصویر کامل (HTML) :
  تصویر متوسط (HTML) :
  تصویر کوچیک (HTML) :

   افرادی که این تصویر را پسندیده اند

  • avatar

  منتظر نظرات شما هستیم

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. »» قوانین نظرات : 1-نظرات باید به فارسی نوشته شوند. 2-نظرات باید مربوط به تصویر باشند.

  SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette