ارسال کننده
avatar

 • 2120 تصویر
 • if i has to choose between loving you, and breathing. I would use my last breath to say I LOVE YOU

  اطلاعات تصویر

  سنجاقک (Sanjār) حشره‌ای است از راسته سنجاقکان (Odonata). واژه سنجاقک در پارسی به بدن (شکم) سنجاق مانند اعضای این گروه اشاره دارد.

  البته در زبان انگلیسی به کل این گروه Dragonflies گفته می شود اما در بیان علمی تر سنجاقک به گروه Damselflies و آسیابک به گروه Dragonflies به صورت خاص اشاره دارد.

  Odonata از (Odous:دندان) به معنی دندان داران است که به قطعات دهانی جونده نیرومند نیز اشاره دارد.

  این راسته از حشرات یکی از قدیمی ترین گروه حشرات بالدار معروف به کهن بالان (Palaeoptera) پس از یکروزه ای هاست(Ephemeroptera) ظهور این حشرات را همزمان با ابتدای پرمین می دانند.

  کشف یک فسیل از بال عقبی یک سنجاقک غول پیکر به طول ۷.۵in (به نظر می رسد گستره بال و جثه حدود ۷۰cm )مربوط به دوره پرمین و ۲۸۰ میلیون سال قبل و یک فسیل کامل دیگر در آلمان با گستره ۲۰.۳cm مربوط به ژوراسیک تایید کننده این مطلب است.

  سریعترین حشره پرنده از نظر سرعت نیز به Odonata گونه ای سنجاقک استرالیایی تعلق دارد.

  با توجه به نحوه زندگی در مراحل لاروی و بالغ و خصوصیت شکارگری دارای شرایط اختصاصی و اندامهای شکارگر ویژه ای اند . شکل پاها در این گروه به صورت سبد در آمده است تا راحت تر شکار را در بر بگیرد قطعات دهانی به صورت جونده بسیار قوی می باشد.

  از آنجا که به صورت عمومی شکار می کنند ممکن است بعضی از حشرات مفید هم در لیست غذایی آنها یافت شود .

  گرچه نمیتوان آها را آفت این گروه محسوب نمود زیرا نقش مفید پررنگ تری دارند.

  در دوران لاروی با تغذیه از لارو دوبالان و سایر موجوداتی که می توانند مضر باشند در کنترل جمعیت گروههای ساکن زیستگاههای آبی نقش مهمی دارند گرچه ممکن است ماهی های کوچک طعمه آنها باشند اما خود آنها نیز می توانند غذای مفیدی برای ماهی های بزرگتر باشند.

  سنجاقک‌ها شکارچیان سریعی هستند که طعمه خود را در هوا شکار می‌کنند آنها به طور استثنایی قدرت دید بالایی دارند و می‌توانند حشرات در حال پرواز را تعقیب کنند و با کمک پاهای تیغه دار خودشکار را به آسانی در هوا بگیرند، حالت پاها شکل سبد مانندی را می سازد که به منظور تمرکز بیشتر روی طعمه کاربرد دارد.

  این گروه از حشرات موجوداتی دوگانه زیست هستند.دوران لاروی حشره که قسمت طولانی تر زندگی است به صورت کاملاً وابسته به محیط آبی مشخص است طرح بالغ حشره با چهاربال ظاهر می شود که این حالت کوتاه می باشد(چند روز تا دو ماه ). چشمان مرکب بزرگ اند، شاخک ها کوتاه و همگی آزادزی هستند.

  سنجاقک (Sanjār) حشره‌ای است از راسته سنجاقکان (Odonata). واژه سنجاقک در پارسی به بدن (شکم) سنجاق مانند اعضای این گروه اشاره دارد. البته … ادامه مطلب

  تعداد بازدید : 181

  امتیاز : 6

  سایز تصویر : ۱۹۲۰x۱۰۸۰

  حجم تصویر : ۷۸۸ کیلوبایت

  تاریخ ارسال : ۲۶ بهمن ۱۳۹۴

  تصویر سنجاقک از نزدیک Dragonfly Close Up

  افرادی که این تصویر را پسندیده اند

 • avatar
 • avatar
 • avatar
 • avatar
 • avatar
 • avatar
 • امتیاز امتیاز تصویر : 6
  لایک کننده‌ها
  Loading علاقه‌مندی

  یک نظر در “تصویر سنجاقک از نزدیک Dragonfly Close Up

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  قوانین نظرات : 1-نظرات باید به فارسی نوشته شوند. 2-نظرات باید مربوط به تصویر باشند.